Cyklospeciál

CYKLOSPECIÁL: Projeďte si celou Prahu na kole od severu k jihu

Znáte zámky na Loiře? My Vám ukážeme zámky na Vltavě a ještě se nebudeme muset vzdálit dál, než deset kilometrů od naší metropole. Tak hurá do sedel!

Jak si vybrat kolo, jak nezanedbat servis nebo co si vzít s sebou na výlet již víme z předchozích dílů našeho cyklospeciálu. Nyní můžeme konečně vyrazit do terénu! Začneme trasou vedoucí napříč naším hlavním městem. Dokážeme vám, že Praha není jen hromadou aut, ale i skvělým místem pro cykloturistiku.

Za výchozí bod výletu jsme zvolili Roztoky u Prahy. Jednak proto, že jsou nadosah Prahy jak na kole, tak i vlakem, a také proto, že se v Roztokách nachází první zámek, který můžeme navštívit. Jeho historie se datuje až do přelomu 13. a 14. století, dnes je krásně zrekonstruovaný a nabízí hned dva prohlídkové okruhy.

Od zámku se přesuneme k přívozu, kterým se dostaneme na druhý břeh Vltavy do Klecan. Čekání na přívoz si můžeme zkrátit u stánku s občerstvením. Mějte ale na paměti, že přívoz ve všední dny mezi devátou hodinou ranní a jednou hodinou odpolední nejezdí. To by se vám čekání u stánku mohlo poněkud protáhnout. Jinak můžete s překonáním řeky počítat pravidelně každou půl hodinu od rána až do večera.

Na druhém břehu řeky vyrážíme proti proudu hezkou asfaltovou cyklostezkou směrem do Prahy. Cesta podél vody příjemně utíká a za chvíli se před námi otevírá Praha. Napravo výhled na Dejvice, na kopci zřícenina Baba, po levé straně zoologická zahrada. Když budete mít štěstí, uvidíte některá ze zvířat přímo z cyklostezky.

Po chvíli jsme v Troji. Zde můžeme navštívit buď zoologickou či botanickou zahradu anebo barokní Trojský zámek. Interiéry zámku jsou zdobeny velkolepými nástěnnými malbami, před zámkem zase můžeme obdivovat překrásnou zámeckou zahradu francouzského stylu.

Zdroj: Google Maps

Od Trojského zámku pokračujeme dále podél vody, mineme vodácký slalomový kanál a pokračujeme do Libně. Tam nás čeká další zámek. Libeňský zámeček má za sebou bohatou historii, vznik se datuje do roku 1595, po roce 1848 sloužil jako lazaret nebo výchovný ústav pro mravně narušenou mládež. Po 2. světové válce v něm sídlil Obvodní národní výbor, nyní Úřad Městské části Praha 8.

Od Libeňského zámku se vrátíme kousek zpět na cyklotrasu A2, překonáme slepé rameno Vltavy, podjedeme Libeňský most a pokračujeme po upravené štěrkové stezce kolem golfového hřiště do Karlína. Vjíždíme pomalu do hustší zástavby města, po levé straně máme moderní byty a kanceláře Rohanského nábřeží, napravo řeku Vltavu.

Následující část vede centrem Prahy, můžeme obdivovat historické památky metropole, musíme ale dávat zvýšenou pozornost provozu a chodcům. Úsek u nemocnice Na Františku můžeme projet po náplavce u vody, dále se však nevyhneme buď jízdě v hustém provozu anebo vedení kola po chodníku. Zejména úsek u Karlova mostu je kritický, silnice je úzká a chodníky plné turistů. Je zde však díky tomu možnost zvolnit a vychutnat si výhledy na zmíněné památky jako je Pražský hrad, Karlův most nebo třeba Národní divadlo.

Mineme Slovanský ostrov s Palácem Žofín a u Mánesa můžeme opět sjet k vodě na náplavku. Po náplavce se jede na kole hezky, eliminovat drncání můžete jízdou po dvou vyhrazených 40 cm širokých hladkých cyklistických pruzích. Zejména v odpoledních hodinách je však náplavka plná lidí, a tak se občas jízda mění v kličkování mezi chodci. Máte-li čas, můžete ale na náplavce příjemně vydechnout a například se občerstvit u některého z mnoha stánků.

Pod Vyšehradem náplavka končí, cyklostezka pokračuje dále po chodníku. Pozor v úzkém tunelu pod Vyšehradem, značka zde přikazuje cyklistům kolo vést a často za tunelem stojí strážníci, kteří její dodržování kontrolují a hříšníky pokutují. Dále projedeme kolem Podolské vodárny i plaveckého stadionu a pokračujeme příjemnou asfaltovou stezkou do Braníka.

Pokud si na kole i rádi zablbnete, určitě se v Braníku zastavte u areálu branických ledáren pohoupat se na nové bikové dráze. Dá se objet celá bez šlapání, díky houpání se nahoru a dolů se nikdy nezastavíte. Je to zábavné a příjemné rozptýlení cesty.

Z Braníka pokračujeme stále na jih po asfaltové cyklostezce podél Vltavy, mineme Modřany i Komořany, podjedeme Pražský okruh a po dalších zhruba dvou kilometrech vjíždíme do Zbraslavi, našeho dnešního cíle. Ve Zbraslavi je naším cílem opět zámek, překonáme tedy most přes řeku, přejedeme náměstí a jsme u areálu Zbraslavského zámku.

Zbraslavský zámek byl vždy magnetem obce, dnes je v soukromém vlastnictví a není proto celý přístupný, i tak stojí za to se do areálu podívat. V zahradě najdeme mimo jiné vzácné druhy stromů. Dalším cílem může být na zbraslavském kopci stojící cisterciácký klášter.

Ve Zbraslavi náš dnešní výlet končí, z Roztok jsme ujeli přibližně 45 kilometrů, převážně po rovině. Povrch trasy je po většinu jízdy asfaltový nebo zpevněný štěrkový, možností občerstvení podél trasy je nespočet. Zpátky do Prahy můžeme dojet opět na kole, a to jak po stejné straně Vltavy, jako jsme přijeli, anebo po druhé straně přes Lahovice a Chuchli. Další možností je opět vlak, který nás ze Zbraslavi doveze až na Hlavní nádraží.

TN.cz/Jakub Deml

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz