Stárnutí

VELKÝ PŘEHLED: Tyhle potraviny vás připraví o ROKY života!

VELKÝ PŘEHLED: Tyhle potraviny vás připraví o ROKY života!
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Chcete žít dlouho? Pokud snídáte muffin a k němu popíjíte latté, život si nevědomky zkracujete. Pizza k obědu zapitá skleničkou džusu vašemu zdravotnímu stavu také neprospěje a nejhůře uděláte, pokud se večer dorazíte instantní polévkou z pytlíku.

Kromě toho, že nezdravé potraviny způsobují tloustnutí, mají na naše tělo i další negativní vliv, urychlují totiž stárnutí. Potraviny s vysokým obsahem cukru nebo soli totiž poškozují buňky a také urychlují fyzické projevy stárnutí.

"Jídla s vysokým obsahem cukru způsobují záněty. Ty s vysokým obsahem soli zase zadržování tekutin, otoky a zhoršenou funkci hned několika orgánů," řekla australská dietoložka Susie Burrellová listu Daily Mail Australia.

Stále populárnější snídaňovou kombinací se stává muffin či banánový chlebíček a chai latté. Burrellovou taková snídaně děsí. Kombinace saturovaných tuků a cukru ve sladkém pečivu způsobuje v těle zánětlivé procesy. Má také dopad na pokožku, která se jejich působením stává méně jemnou.

Při přípravě Chai latté, horkého nápoje připravovaného z mléka, lístků zeleného čaje, pomerančového květu, skořice a dalších exotických koření, většina kaváren nahrazuje listy čaje v obchodech prodávaným sirupem. Ten obsahuje až šest lžiček cukru na jednu porci, k čemuž si musíme připočíst také cukr již obsažený v mléce. Takové množství cukru způsobuje poškození kůže a vede k tvorbě vrásek. Káva zase tělo dehydratuje a pokožka nadměrných konzumentů vypadá staře.

Související obsah

Doslova solnou bombou jsou pro tělo instantní polévky. "V jedné porci je tak 800 až 1000 miligramů sodíku. Po instantních polévkách budete opuchlí a vaše tělo bude zadržovat tekutiny," varovala Burrellová. Zadržování tekutin způsobuje poškozování buněk. Nevhodné jsou z tohoto důvodu třeba také kuřecí prsa, mražená zelenina, omáčky, marinády nebo cereálie.

Ovocné džusy zase obsahují na jednu skleničku ohromné množství cukru. Prý až šest lžiček! Navíc kyselina v nich obsažená způsobuje skvrny na zubech. Cukr zase poškozuje zubní sklovinu a kromě růstu váhy způsobuje i záněty.

Související obsah

Nejenže tučná a smažená jídla způsobují tloustnutí, ale vysoký obsah soli zadržuje tekutiny, což vede k poškození buněk. Některé tuky navíc zvyšují naší citlivost na UV záření.

Jaké potraviny naopak zdraví prospívají a stárnutí odhalují? Odborníci doporučují trochu červeného vína, protože chrání buňky. Potom byste určitě neměli zapomenout na ovoce a zeleninu obsahující antioxidanty, vitamín C, zinek a beta karoten. Celozrnné pečivo obsahuje vysoké množství vlákniny a tím pádem snižuje riziko cukrovky. Tučné ryby obsahující Omega-3 mastné kyseliny zase snižují hrozbu vypuknutí Alzheimerovy nemoci. Jak je obecně známo, vápník v mléce prospívá kostem. Ořechy pomáhají bránit vysokému krevnímu tlaku a vysokému cholesterolu.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

V Japonsku láká restaurace na specialitu: Smažené vagíny!

Dietní tipy: Tohle jsou nejlepší spalovače tuku
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Stárnutí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz