Cyklistika

S dítětem na kolo: Co je lepší? Sedačka nebo vozík? SROVNÁNÍ

S dítětem na kolo: Co je lepší? Sedačka nebo vozík? SROVNÁNÍ
Zdroj: tn.cz/Profimedia.cz

Věčné dilema rodičů, kteří chtějí se svými ratolestmi podnikat výlety na kole: Cyklosedačka nebo dětský vozík za kolo? Oboje má své výhody i nevýhody. Pojďme se na ně podívat!

Ještě před deseti či patnácti lety bylo rozhodování jednoduché. Něco jako dětské vozíky za kolo u nás téměř nebyly, a tak 90 procent rodičů volilo dětské cyklosedačky. U nich tedy začněme.

U dětských cyklosedaček se můžeme setkat hned se dvěma typy. Častější jsou ty, v nichž dítě sedí vzadu za cyklistou, tedy nad zadním kolem bicyklu. U druhého typu je sedačka umístěna vpředu před cyklistou. Opět platí, že každé z těchto řešení má své výhody i stinné stránky.

Cyklosedačka umístěná nad zadním kolem za rodičem je uchycena ke kolu za sedlovou trubku pomocí speciálních držáků. Ty lze instalovat na více kol a mezi nimi sedačku přendávat dle potřeby. Jednou tedy může jet dítě na kolo s maminkou, jindy s tatínkem, a není přitom potřeba kupovat cyklosedačky dvě nebo je složitě přeinstalovávat.

Související obsah

Při výběru volte raději ty, u kterých můžete polohovat sklon sedačky. Pro dítě, které během jízdy usne, je pohodlnější, když nesedí ve zcela vzpřímené poloze a tudíž mu tolik nepadá hlava. Výhodou je, že dítě má při jízdě rozhled, je v kontaktu s rodičem a můžete s ním jezdit i v terénu. To platí i u cyklosedaček usazených vpředu před cyklistou. U nich je drobnější nevýhodou, že dítě trochu cyklistovi překáží v řízení. Přehled o dítěti je ale u této varianty nejlepší.

U dětských vozíků je situace jiná. Především zapomeňte na jízdu v těžším terénu. Vozík zvládá dobře pouze silnice a další zpevněné povrchy. Samozřejmě, že lesní cesta mu nečiní výrazné problémy, na úzkou cestičku mezi stromy ale s vozíkem zapomeňte. Vozíky jsou široké zpravidla mezi 70 a 90 centimetry, což komplikuje projíždění užších pasáží, obratnost celého "kolosu" je také nižší.

Další nevýhodou vozíků je, že nemáte tak dobrý přehled o dítěti, potomek sedí daleko za vámi a ještě dosti u země. Nemá výhled a v provozu na silnici ho řidiči snáze přehlédnou. Vozíky jsou většinou vyráběné ve výrazných barvách a doplněné o viditelnou vysokou vlaječku, přesto riziko nehody s nepozorným řidičem je větší. Proto je lepší se při jízdě s dětským vozíkem vyvarovat frekventovanějším úsekům komunikací a raději volit klidné cyklostezky nebo prázdné vesnické silnice.

Pro dítě je ale vozík daleko pohodlnější. Může v něm i ležet, je proto vhodný pro opravdu malé děti, které ještě neumí sami sedět. Do některých vozíků se vejdou pohodlně i děti dvě. Pro dvojčata ideální varianta. Další výhodou je i možnost úložného prostoru například pro jídlo či náhradní oblečení.

Pohodlí dítěte může umocňovat i síťka proti hmyzu či nepromokavá pláštěnka celého vozíku. Díky ní při dešti, na rozdíl od cyklosedačky, dítě nepromokne. Některé vozíky jsou také uzpůsobeny pro víceúčelové užití, tedy například jako kočárek či vozík k in-line bruslení nebo běhu.

Vynést jednoznačný ortel v otázce výběru zřejmě nejde. Každý musí zvážit své potřeby a preference a podle nich se rozhodnout pro některou z variant. Předešlé řádky by vám v tom mohli alespoň částečně pomoci. Tak hodně štěstí a mnoho příjemných kilometrů s vaší ratolestí!

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz