Raketoplán

Objevil opuštěný hangár v poušti, neuvěříte, co v něm bylo!

Objevil opuštěný hangár v poušti, neuvěříte, co v něm bylo!
Zdroj: Ralph Mirebs

Ralph Mirebs, fotograf zaměřující se především na opuštěné budovy, objevil v kazašské poušti skutečný poklad. Přímo vedle ruského kosmodromu Bajkonur se nachází obří budova připomínající hangár. Když se do ní Mirebs dostal, pořídil fotografie, které všem vyrazily dech.

Uvnitř hangáru se totiž nachází prakticky kompletní raketoplán! Šlo o druhý stroj sovětského programu Buran. Měl se jmenovat Ptička (v překladu "Ptáček") a když byl projekt Buran ukončen, byl již prakticky připravený na start. Na rozdíl od známějšího Buranu (v překladu "Sněžná bouře") měl nainstalován i systém k zajištění životních podmínek pro posádku.

Program sovětského raketoplánu skončil neúspěchem. Vzhledem k rozpadu Sovětského svazu byl na začátku 90. let zrušen. Raketoplán Buran nesený raketou Eněrgija absolvoval v roce 1988 pouze jeden tříhodinový let bez posádky, během kterého dvakrát obkroužil zemi. Bohužel samotný raketoplán se nezachoval. V roce 2002 se zřítila střecha budovy, v níž byl raketoplán zaparkovaný, a zcela jej zničila. Při tragédii navíc zemřelo osm pracovníků kosmodromu.

Raketoplán Ptička je tak jedním ze dvou zachovaných exemplářů programu sovětského raketoplánu. Další rozestavěný raketoplán, který měl pravděpodobně nést jméno Bajkal, byl v době ukončení hotový teprve z poloviny. Rozestavěný raketoplán byl umístěn na vojenském letišti u Moskvy.

Vedle Ptičky našel Ralph Mirebs v hangáru ještě jeden zajímavý exemplář. Zcela dochovanou maketu raketoplánu Buran používanou během testů. Nesla označení OK-MT. Maketa i raketoplán jsou v překvapivě dobrém stavu, byť jejich povrch pokrývá prach a ptačí trus.

Oba stroje odpočívají v obřím hangáru, který byl stavěn tak, aby odolal i případné explozi kosmické lodě startující z nedalekých odpalovacích ramp. Budova je dlouhá 132 a vysoká 62 metrů. Její střední část sloužila jako čistá místnost pro přípravu raketoplánů a dala se od zbytku budovy oddělit velkými vraty. Raketoplán Buran byl právě zde připravován na svůj jediný let do vesmíru.

Zatímco jeho protějšek, budovu Vertical Assembly Building, v níž byly připravovány americké raketoplány, si fotí každý návštěvník Kennedyho vesmírného střediska na Floridě, hangár pro sovětské raketoplány stojí skoro zapomenutý uprostřed kazašské stepi.
 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Tajemné černooké děti: Co jsou zač a odkud přišly. Ohlašují konec naší civilizace?

Hit internetu: Cyklistu zachránil před srážkou s autem tajemný člověk

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Raketoplán

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz