Oči

Vědci odhalili, že sklony k alkoholismu souvisí s barvou očí

Vědci odhalili, že sklony k alkoholismu souvisí s barvou očí
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Má váš partner světlé oči, nebo dokonce přímo modré? Pak byste měli zpozornět. Podle výzkumu provedeného vědci z americké univerzity ve Vermontu je totiž pravděpodobnější, že se z něj stane alkoholik, než kdyby měl oči tmavé.

Američtí vědci odhalili, že barvu očí ovlivňuje stejný chromozom jako sklony k alkoholismu. Největší náchylnost k závislosti na alkoholu objevili u modrookých lidí. Podobně na tom byly i jiné světlé odstíny - zelená, šedá či světle hnědá. Naopak nejmenší náchylnost k závislosti na alkoholu objevili vědci u lidí, jejichž duhovky byly tmavě hnědé.

Vědci z Vermontu tak potvrdili předchozí studii provedenou v roce 2000 státní univerzitou v Georgii. I podle výsledků patnáct let starého výzkumu měli lidé se světle zbarvenýma očima výrazně kladnější vztah k alkoholu.

Vědci ve Vermontu pozorovali 1 263 Američanů bílé pleti. Tento výsledek jim vyšel i po vyloučení faktorů jako pohlaví, věk či rodinná anamnéza. Nepodařilo se jim ale zjistit, proč tomu tak je. Proto navrhli, aby se touto otázkou zabýval další výzkum. Nicméně i jejich zjištění považují lékaři za cenné. Může usnadnit odhalování závislostí na alkoholu.

Související obsah

Britský list Daily Mail připomněl, že i nejslavnější současní alkoholici mají skutečně světlé oči. Jako příklad uvádí modrooké herce Davida Hasselhoffa, který se proslavil v seriálech Pobřežní hlídka či Knight Rider, a Jonathana Rhys Meyerse, známého ze seriálu Tudorovci. Britská zpěvačka Amy Winehouse, která na otravu alkoholem zemřela, měla zase zelené oči.

Světlé duhovky mají i české celebrity spojované s alkoholem. Zpěvačka Iveta Bartošová měla modré oči, stejně tak prezident Miloš Zeman nebo herečka Vilma Cibulková, která se ze závislosti na alkoholu léčila na začátku 90. let. Ale naopak bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, neustále obviňovaný svým nástupcem Andrejem Babišem, že do Sněmovny chodí permanentně opilý, má oči tmavě hnědé.

ČTĚTE TAKÉ:

REVOLUČNÍ OBJEV: Lék proti cukrovce prodlouží život

PRŮZKUM: Manželství více svědčí mužům než ženám, zjistili vědci

Nová STUDIE: Tablety mohou vážně poškodit vaše zdraví!

VAROVÁNÍ VĚDCŮ: Měsíc narození ovlivňuje, jestli onemocníte!

ZÁKULISÍ VÝMĚNY: Báli jsme se s ní nechat děti, jak moc pila!

vbo, TN.cz

K tématu Oči

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz