Pocení

Trápí vás pocení? Bojujete proti němu přírodními prostředky

Trápí vás pocení? Bojujete proti němu přírodními prostředky
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Nadměrné pocení a nepříjemný zápach je jedním z největších problémů, kterým během léta čelíme. A tempo, s jakým nám dochází jeden deodorant za druhým, je pro naše peněženky hotová pohroma. Existují ale i přírodní metody, které nás pocení zbaví, a nebudou nás skoro nic stát.

S pocením se dá bojovat různými prostředky a není vždy nutné sahat hned po drahých přípravcích z drogerií a lékáren. Pocení se dá omezit i správnou životosprávou nebo použitím správných bylinek a potravin, které máme běžně doma.

Upravte jídelníček

Špatná životospráva pocení zhoršuje, v létě je tedy extrémně důležité vyřadit z jídelníčku jídla, která jsou jeho spouštěčem. Měli byste se vyhýbat kávě, kořeněným a příliš slaným jídlům, alkoholu a kouření. Z jídelníčku byste taky měli vyřadit jídla, která obsahují hodně bílkovin, smažená a pečená jídla. Místo toho si raději dejte syrovou zeleninu, ovoce a lehce stravitelná jídla.

Bylinky

Přímo blahodárně proti pocení působí šalvěj, ta totiž stahuje potní žlázy a příznivě působí i na centrum tepelné regulace v mozku. Během léta si dělejte šalvějový čaj a nebojte se ho vypít klidně i litr denně. Proti pocení je vhodná taky koupel, do které si výluh z šalvěje přidáte.

Znásobit účinky šalvěje dokáže yzop lékařský. Jejich kombinace působí proti pocení komplexněji, dokáže totiž zabránit i pocení, které je nervového původu.

Jedlá soda

Zejména proti pocení nohou působí přímo zázračně koupel, do které přidáte trochu jedlé sody. Malé množství sody můžete taky nanést do podpaží, kde neutralizuje vzniklý pach.
Místo jedlé sody lze použít i dětský pudr, který funguje na podobné bázi. Po sprše nebo koupeli si pudr naneste na ruku a rozetřete na oholené podpaží nebo třeba nohy.

Jablečný ocet

Přidejte trošku jablečného octu do skleničky s vodou a vypijte ji, i to vám od pocení pomůže. Doporučuje se také nalít hrnek jablečného octu do vany s horkou vodou a dát si takto připravenou koupel.

Vodka

I čirá vodka proti pocení působí. Jenže v tomto případě ji nesmíte pít, ale smíchat v poměru 1:2 s vodou. Směs nalijte do lahvičky s rozprašovačem a používejte jako klasický deodorační sprej. Vhodný je především na pocení nohou. Pokud nechcete, aby tento "domácí deodorant" páchnul po lihu, přidejte do něj několik kapek esenciálního oleje.

Rajčatová a ořechová koupel

Koupele mají především tu výhodu, že do nich můžete ponořit celé tělo- Vhodná proti pocení je koupel, do které přidáte asi tři litry rajčatové šťávy. V takové vodě si poležte minimálně čtvrthodinku. Podobně působí i listy ořešáku vyluhované  společně se smrkovými větvičkami.

Zelený čaj

Není nic lepšího na zpocené nohy než zelený čaj. Ani v tomto případě ho ale nemusíte pít. V Singapuru zjistili, že když si nakapete zelený čaj na vložky bot, snížíte tím zápach a zabráníte množení mikroorganismů.
 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz