Víčka

Víčka pro Ondru sbírají už i strážníci v Kolíně. Přidejte se!

Víčka pro Ondru sbírají už i strážníci v Kolíně. Přidejte se!
Zdroj: TN.cz

Pamatujete nemocného Ondru, kterému na léčbu vydělává vlastní dědeček sběrem plastových víček v kontejnerech? Denně kvůli tomu na kole najezdí až padesát kilometrů. Jeho příběh dojal i městské strážníky v Kolíně. Z jejich služebny je teď sběrné místo víček pro celý Kolín.

Václav Tonar z Ostrova na Jičínsku každé ráno v sedm nasedne na kolo a objede široké daleké okolí, aby z kontejnerů na plasty vybral plastová víčka PET lahví. Přestože je mu sedmašedesát a vypadá u toho jako bezdomovec, nevadí mu to. Má k tomu dobrý důvod - víčka z kvalitního plastu proměňuje za pár korun, kterými pak přispívá na léčbu svého vnuka Ondry.

Ondra trpí mozkovou obrnou a je odkázaný na celodenní péči rodiny. Krmení nebo oblékání sám nezvládne. Jen finančně nákladná rehabilitace by Ondrovi mohla pomoci a postavit ho na nohy. Příběh pana Tonara a jeho vnuka Ondry je už tak známý, že dědovi lidé na jeho trase víčka sami sbírají a předávají. Za jeden den Václav Tonar nasbírá jeden kbelík, což je asi dva a půl tisíce víček. Ve sběrně pak za to dostane dvacet pět korun.

Související obsah

Případ zmedializovala i televize Nova a TN.cz. Více si o něm můžete přečíst v článku Peníze na léčbu vnuka shání děda v popelnicích! I díky tomu teď víčka pro Ondru sbírají například školy a školky po celé zemi. Teď se k nim připojili také městští strážníci v Kolíně.

Rozhodli se, že víčka budou vybírat přímo na své služebně v Kolíně. Zanést je tam může každý. A strážníci do toho nejdou sami. Aby víček bylo co možná nejvíc, chtějí zapojit i místní děti z mateřské a základní školy. První vlna sběru se uskutečnila už v červnu. Teď mohou děti sbírat víčka o prázdninách a zanést je strážníkům rovnou nebo až v září půjdou do školy.

"Potěší a pomůže každé množství! Při předání by byli uvedeni všichni ti, kteří se na společném sběru podíleli," uvedla tisková mluvčí kolínských strážníků Helena Honkiszová.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Víčka

Důležité Události

Píše se na Deník.cz