Dívka

Dívenka měla obří hlavu. Novou lebku jí vyrobili na 3D tiskárně

Dívenka měla obří hlavu. Novou lebku jí vyrobili na 3D tiskárně
Zdroj: Profimedia

Tříletá Hanhan z Číny trpěla vzácnou poruchou, která měla za následek, že se jí hlava zvětšila na trojnásobek normální velikosti. Lékaři proto museli přistoupit k operaci. Nový kus lebky jí vyrobili na 3D tiskárně.

Holčička trpěla vrozeným hydrocefalem, při kterém dochází k zmnožení mozkomíšního moku v dutinách mozku. To způsobilo, že se dívčina lebka zvětšila do abnormálních rozměrů a nahromaděná tekutina ohrožovala její mozek.

Podle listu Empire State Tribun Hanhan podstoupila operaci v Lidové nemocnici v čínské provincii Hunan. Během operace dívence odsáli z hlavy přebytečnou tekutinu a následně jí implantovali titanový kus lebky, který vytvořili na 3D tiskárně. Tím dali hlavě normální tvar.

"Ve Spojených státech doktoři obvykle odstraní kus lebky, vysají tekutinu a kost vrátí zase zpátky. Minimalizuje se tak riziko infekce," popisuje operaci plastický chirurg Gregory Lakin z nemocnice v Clevelandu.

Využití vytištěného implantátu na druhou stranu zkracuje dobu operace. Je vhodný zejména pro ty pacienty, kteří mají křehkou lebku.

Související obsah

Protože jsou dívence už tři roky, její mozek už víc neporoste a 3D implantát tak nebude zasahovat do jeho dalšího vývoje. Operace byla nevyhnutelná, děti, které hydrocefalem trpí, jsou totiž neustále vystavovány obrovskému tlaku na mozek.

Podle doktora Lakina bude mozek dívenky tenký a protažený. To může mít vliv na vývoj některých funkcí, jako je zrak, řeč nebo intelekt. V nejhorším případě zůstávají děti upoutány na lůžko.
 

mom, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz