Tříletá Hanhan z Číny trpěla vzácnou poruchou, která měla za následek, že se jí hlava zvětšila na trojnásobek normální velikosti. Lékaři proto museli přistoupit k operaci. Nový kus lebky jí vyrobili na 3D tiskárně.
Holčička trpěla vrozeným hydrocefalem, při kterém dochází k zmnožení mozkomíšního moku v dutinách mozku. To způsobilo, že se dívčina lebka zvětšila do abnormálních rozměrů a nahromaděná tekutina ohrožovala její mozek.
Podle listu Empire State Tribun Hanhan podstoupila operaci v Lidové nemocnici v čínské provincii Hunan. Během operace dívence odsáli z hlavy přebytečnou tekutinu a následně jí implantovali titanový kus lebky, který vytvořili na 3D tiskárně. Tím dali hlavě normální tvar.
"Ve Spojených státech doktoři obvykle odstraní kus lebky, vysají tekutinu a kost vrátí zase zpátky. Minimalizuje se tak riziko infekce," popisuje operaci plastický chirurg Gregory Lakin z nemocnice v Clevelandu.
Využití vytištěného implantátu na druhou stranu zkracuje dobu operace. Je vhodný zejména pro ty pacienty, kteří mají křehkou lebku.
Protože jsou dívence už tři roky, její mozek už víc neporoste a 3D implantát tak nebude zasahovat do jeho dalšího vývoje. Operace byla nevyhnutelná, děti, které hydrocefalem trpí, jsou totiž neustále vystavovány obrovskému tlaku na mozek.
Podle doktora Lakina bude mozek dívenky tenký a protažený. To může mít vliv na vývoj některých funkcí, jako je zrak, řeč nebo intelekt. V nejhorším případě zůstávají děti upoutány na lůžko.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz