Usáma bin Ládin

Při pádu letadla zahynuly sestra a nevlastní matka Bin Ládina

Páteční nehoda malého soukromého letadla na jihu Anglie si vyžádala čtyři lidské životy. Kromě jordánského pilota zřejmě zahynuly také sestra a nevlastní matka teroristy Usámy Bin Ládina. Jeho otec a starší bratr přitom také zemřeli při leteckých katastrofách.

V pátek ve tři hodiny odpoledne místního času havaroval při pokusu o přistání na letišti Blackbushe nedaleko Londýna malý proudový letoun Embraer Phenom 300. I přes okamžitý zásah letištních hasičů už osádce letadla nebylo pomoci.

Stroj nezvládl pokus o přistání, přejel dráhu a explodoval na parkovišti autobazaru ležícím na západním konci ranveje. Letadlo mířilo do Londýna z italského Milána. Podle britských médií na palubě cestovaly sestra a nevlastní matka strůjce útoků z 11. září a do své smrti nejhledanějšího teroristy Usámy Bin Ládina. Bin Ládinově rodině vyjádřila prostřednictvím Twitteru soustrast i saudskoarabská ambasáda ve Velké Británii.

I přes Bin Ládinovy činy patří jeho rodina stále k saudskoarabské smetánce. Vlastní prosperující stavební firmu, kterou vybudoval teroristův otec Mohammed. Ten přitom zahynul v roce 1967 při zřícení jiného letadla, které ale neslo stejnou imatrikulaci jako stroj, který havaroval v pátek.

Související obsah

Označení HZ-IBN si totiž Bin Ladinova rodina ponechala a používala ho pro další letadla, naposledy pro brazilský embraer. Ten byl registrovaný na společnost Salem Aviation pojmenovanou po starším bratrovi Usámy Bin Ládina Salemu Bin Ládinovi. I jemu se přitom létání stalo osudným, v roce 1988 zahynul v malém letadle na jihu Spojených států.

Podle záznamů z radarů se při přiblížení letadlo nečekaně zvedlo a pak začalo prudce klesat. Zřejmě dosedlo příliš daleko a pilot už na krátké dráze nestihl letadlo ubrzdit. Hasiči už po příjezdu na místo nehody mohli akorát zabránit šíření požáru na další auta. Lidem z letadla už nebylo pomoci.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz