Zahraničí

Američané zabili v Afghánistánu šéfa Al-Káidy. Měl být zapojen do 11. září

Bezpilotní letoun CIA zabil o víkendu v Afghánském hlavním městě Kábulu Ajmána Zavahrího, nejbližšího přítele Usáma bin Ládina a jeho nástupce v čele teroristické organizace Al-Káida. V mimořádném projevu to v noci na úterý potvrdil americký prezident Joe Biden.

"O víkendu Spojené státy provedly protiteroristickou operaci proti významnému cíli Al-Káidy v Afghánistánu. Operace byla úspěšná a nedošlo k žádným civilním obětem," řekl vysoký představitel administrativy pro CNN.

Podle pěti zdrojů agentury AP odmítla oficiální místa jméno cíle operace zveřejnit, dokud se nepotvrdí totožnost mrtvého. Zabití Zavahrího pak oficiálně oznámil prezident Joe Biden v půl druhé našeho času v mimořádném projevu k národu. Kvůli své izolaci v důsledku pozitivního testu na covid promluvil z balkonu Bílého domu.

"Byl hluboce zapojen do plánování 11. září, jeden z nejzodpovědnějších za útoky, při nichž na americké půdě zahynulo 2977 lidí. Po celá desetiletí byl hlavním strůjcem útoků proti Američanům," řekl Biden. "Nyní bylo spravedlnosti učiněno zadost a tento teroristický vůdce již není mezi námi," dodal.

Operace proběhla v neděli před půl sedmou ráno tamního času v centru afghánské metropole Kábulu. Zavahrí byl na balkoně domu, v němž se skrýval, když na něj z bezpilotního letounu vypálili dvě rakety. V domě byli v té době další rodinní příslušníci včetně dětí, ale Američané vedli útok tak, aby se jim nic nestalo. Akci schválil osobně Biden.

Související obsah

V Afghánistánu měly USA podpůrný pozemní tým, který už se ale v době útoku stáhl, řekl AP vysoký představitel zpravodajské služby.

Podle mluvčího vládnoucího Tálibánu zaútočil v neděli americký dron, ke všemu v obytné čtvrti, což celé označil za porušení mezinárodních pravidel, uvedla BBC.

Spojené státy Tálibán o úderu předem neinformovaly. Vysocí představitelé vládnoucího hnutí podle Američanů o přítomnosti Zavahrího v Kábulu věděli a po útoku se ji snažili zamaskovat tím, že neprodyšně uzavřeli okolí a urychleně odvezli jeho dceru, vnuky a další členy rodiny.

​​Jednasedmdesátiletý Zavahrí byl zástupcem Usámy bin Ládina. Poté, co americké speciální komando největšího světového teroristu zabilo, stal se jeho nástupcem. Zatímco Bin Ládin přinesl Al-Káidě peníze a charisma, Zavahrí byl zdatným organizátorem a mozkem organizace, bez něhož by se pravděpodobně neuskutečnil útok z 11. září 2001, kdy unesená letadla narazila do mrakodrapů Světového obchodního centra a budovy Pentagonu, napsala AP.

Američané vypsali za informace, které povedou k dopadení Zavahrího, odměnu ve výši 25 milionů dolarů (600 milionů korun).

K útoku na Zavahrího použili Američané speciální bombu:

USA varovalo občany mířící do zahraničí před možnými útoky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz