Zlato

Jak poznáte, že jsou vaše zlaté šperky pravé? VELKÝ MANUÁL

V souvislosti s razií na podvodníky se zlatem jsme pro vás připravili podrobný návod, jak zjistit, zda jste náhodou nenaletěli i vy a nekoupili šperk, který není z pravého zlata či stříbra.

Zlato v ryzím stavu je velice měkké, a proto se k výrobě šperků nehodí. Pro jejich výrobu se musí používat slitiny. Slitina je směs dvou nebo více kovů, která vznikne jejich roztavením a slitím dohromady.

Hlavní a spolehlivou zárukou, jak poznat, zda máte doma šperk s drahého kovu a ne nějaký padělek, je, že šperk musí mít vyražený punc. Jak postupovat, abyste nenaletěli? Čtete:

1. Nikdy nekupujte šperky z drahých kovů na místech, kde nemáte záruku pravosti zlata. Prodejci a výrobci zlatých šperků jsou registrováni na Puncovním úřadě.

2. Všechny zlaté šperky, převyšující váhu čistého zlata nad 0,5g, prodávané na území České republiky, musí být označeny státním puncem, což je informační označení pro zákazníka, které udává ryzost daného šperku.Toto označování provádí příslušný puncovní úřad dané země. 3. Klenotnicví musí mít k dispozici tabulku punců a oční kukátko nebo lupu, abyste si mohli sami ověřit pravost šperku.

Související obsah

4. V klenotnictví musí být i kalibrované váhy, abyste mohli zjistit skutečnou váhu šperku.

5. Poslední povinnost ale neplatí u prodeje zlata přes internet. Záruku váhy, ryzosti a názvu šperku však musí prodejce deklarovat na faktuře.

6. Pokud se setkáte s obchodníkem, který toto nesplňuje, nahlaste ho na puncovní úřad, který prodejce prošetří. Když pochybujete, zda máte doma šperk z drahého kovu, rovněž se můžete obrátit na příslušné pracoviště puncovního úřadu.


Ryzost, která objasňuje  podíl ryzího zlata v poměru k ostatním obsaženým kovům, se u zlata udává v karátech, například14-ti karátové zlato je ekvivalentní s označením 585/1000.

Označení 585/1000 tedy znamená, že z jednoho tisíce dílů je ryzího zlata dílů 585. Nejvíce prodávané jsou však šperky ze 14-ti karátového zlata. Jsou odolnější a mají i nižší cenu. Podívejte se, jaký punc můžete najít na vašem šperku.

Zdroj: puncovniurad.cz
pet, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rakouský lékař, který amputoval nesprávnou nohu, dostal pokutu

Rakouský chirurg, jenž pacientovi omylem amputoval druhou nohu, dostal u soudu pokutu 2700 euro (zhruba 70 tisíc Kč). Těžce nemocný 82letý pacient, kterému poté amputovali i „správnou“ končetinu, mezitím zemřel, nikoliv však v souvislosti s amputacemi. Lékaři za ublížení na zdraví z hrubé nedbalosti hrozily dva roky za mřížemi. Nyní pracuje na jiné klinice. Rozsudek není pravomocný.

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz