Chemické zbraně

ISIS použil proti Kurdům chemické zbraně. Desítky zraněných!

ISIS použil proti Kurdům chemické zbraně. Desítky zraněných!
Zdroj: Isifa.com/ thinkstockphotos.com

Americká vláda vyšetřuje obvinění, že Islámský stát použil proti Kurdům v severním Iráku chemické zbraně. Zranění až šedesáti kurdských bojovníků potvrdili i němečtí instruktoři, kteří kurdské jednotky v Iráku cvičí.

Ve čtvrtek ráno informovali představitelé Kurdů, že na jejich jednotky, tzv. Pešmergy, zaútočil Islámský stát chemickými zbraněmi. Podle odborníků americké armády oslovených listem The Wall Street Journal šlo nejspíše o yperit.

"Máme důvěryhodné informace, že zaútočili hořčičným plynem (yperitem)," řekl listu The Wall Street Journal vysoký představitel americké armády. Islámský stát zřejmě ukořistil chemické zbraně ze zásob syrské armády.

V oblasti operují také instruktoři německého Bundeswehru, německé ministerstvo obrany potvrdilo, že přibližně šedesátka kurských bojovníků měla po útoku respirační problémy, což svědčí o tom, že Islámský stát použil chemické zbraně.

"Tyto zprávy nadále pečlivě sledujeme a prověřujeme. Použití chemických a biologických materiálů jako zbraní je zcela proti všem mezinárodním normám a pravidlům," řekl mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Alistair Baskey.

Chemické zbraně byly v syrské občanské válce použity už několikrát. K nejhoršímu výbuchu došlo v srpnu 2013. Podle Lékařů bez hranic zemřelo 355 lidí, opoziční Svobodná syrská armáda, která z útoku viní prezidenta Asada, oznámila 1729 mrtvých.

Související obsah

Západní státy se kloní k variantě, že zbraně použil Asadův režim, ten z útoku obviňoval povstalce. Syrská vláda se po útoku vzdala chemických zbraní, byť podle Wall Street Journalu letos jejich produkci obnovila.


 

ČTĚTE TAKÉ:

Odporní barbaři: ISIS popravil Chorvata Toma! Uřízli mu hlavu

Vrazi z IS popravili 19 nevinných dívek! Odmítaly sex s bojovníky

KRVAVÁ BILANCE chemického útoku v Sýrii: 1429 obětí! Co bude dál?

USA potvrzují: Chemický útok spáchal syrský režim!

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz