Ekologie

13. srpna nastal zlom. Lidstvo bude potřebovat druhou planetu!

13. srpna nastal zlom. Lidstvo bude potřebovat druhou planetu!
Zdroj: Thinkstockphotos

Ve čtvrtek 13. srpna vyčerpalo lidstvo všechny zdroje, které naše planeta vyprodukuje za jeden rok. Tento den se každým rokem posouvá. Pokud budeme tímto tempem pokračovat, v roce 2030 budeme k uživení potřebovat dvě planety.

Organizace Global Footprint Network (GFN) každoročně informuje o tzv. Dni vyčerpání zemských zdrojů, tedy zdrojů, které za kalendářní rok Země vyprodukuje. Další spotřeba je na úkor udržitelnosti rozvoje. Vloni jsme dosáhli Dne vyčerpání 19. srpna, letos již ve čtvrtek 13. srpna.

Do 70. let lidstvo drželo svoji spotřebu na uzdě a konzumovalo jen tolik zdrojů, kolik naše planeta stihla vyprodukovat. Ale především díky větší produkci oxidu uhličitého se spotřeba vymkla kontrole.

Vědci tak varují, že pokud emise CO2 radikálně nesnížíme, budeme v roce 2030 potřebovat k uživení dvě planety! "Uhlíková stopa lidstva se od počátku sedmdesátých let více než zdvojnásobila," varoval podle listu The Independent prezident GFN Mathis Wackernagel.

Související obsah

Zpráva vyšla před podzimním klimatologickým summitem OSN v Paříži, kde by se státy měly dohodnout na snížení emisí CO2. Pokud by je dokázaly snížit alespoň o 30 %, posunul by se Den vyčerpání na 16. září.

"Nemůžeme dost zdůraznit, jak je důležité snížit uhlíkovou stopu, k čemuž by se státy měly v Paříži zavázat. Není to jen dobré pro svět, ale zároveň to pomůže i ekonomikám," řekl pro list Independent Wackernagel. Všichni víme, že na tom počasí závisí. Ale to není všechno. Udržitelnost vyžaduje, aby každý žil správně v mezích možností planety."

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VESMÍRNÁ SENZACE: Keplerův teleskop objevil planetu stejnou jako Země!

HIT INTERNETU: Tohle video fascinuje milliony lidí. Tak ho zakázali...

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz