GPS

Věřili navigaci, skončili v moři nebo na druhé straně Evropy

O tom, že se nevyplatí slepě naslouchat navigacím, se už přesvědčila spousta řidičů. Zařízení, které má při řízení vozidla pomáhat, už motoristy nejednou zavedlo do nepříjemné situace. A tak cesta podle navigace skončila třeba v moři, v zahrádkářské kolonii nebo dokonce na kozí stezce, odkud vůz musel vyprostit vrtulník.

Italský řidič, který se v pondělí přesvědčil o tom, že ulice Nuselské shody se tak jmenuje skutečně proto, že jsou v ní shody, není zdaleka prvním, koho navigace přivedla do situace, kdy potřeboval svůj vůz vyprostit. Podobná nepříjemnost potkala i rakouského řidiče limuzíny, který vezl svého zaměstnavatele k holiči. Když mu navigace řekla, aby zatočil, tak ji poslechl a se svým vozem sjel po schodišti v Salzburgu.

Navigace většinou nezaregistruje, že silničáři některý úsek rekonstruují a tak řidiči, kteří jí slepě věří a nesledují značky, skončí na staveništi. V červenci se podobná nehoda stala na Pražském okruhu. Polský řidič kamionu tam přes zákaz vjel na opravovaný úsek a převrátil svůj náklaďák do vykopané jámy.

Stejně dopadl také osmdesátiletý Němec v Mercedesu. V roce 2006 najel do obrovské hromady písku na opravovaném úseku dálnice u Hamburku. Navigaci věřil tak moc, že objel několik zátarasů a ignoroval všechny zákazy vjezdu.

Hasiči se setkali s několika případy, kdy navigovaného řidiče tahali z vody. Například sedmadvacetiletá Petra z Rakouska zastavila až ve chvíli, když se jí do kabiny začala valit voda z jezera Grundlsee. Tři mladé ženy potkal v roce 2011 stejný osud nedaleko amerického Seattlu. Navigace je navedla přímo na rampu určenou pro spouštění lodí.

O rok později skončila trojice japonských turistů v Tichém oceánu u australského Brisbane. Japonci dokonce ujeli vodou 45 metrů, než si uvědomili, že mají problém.

Často navigace zavede řidiče na cesty, na něž není jejich vozidlo stavěné. Cyklisté mezi Spytihněví a Napajedly na Zlínsku se asi velmi divili, když se na cyklostezce objevil kamion, jehož řidič se snažil najít cestu do Brna. Jiný kamion skončil letos v červnu v zahrádkářské kolonii u Mariánských Lázní. Na úzké cestě se nemohl otočit a musel jej vyprostit jeřáb.

To ale není nic proti švýcarskému řidiči Robertovi Zieglerovi. Jeho dodávku totiž navigace zavedla na stezku pro kozy. Opel tam zůstal uvězněn tak nešikovně, že auto musel z hornatého terénu vyprostit až vrtulník.

Nad důvěrou některých řidičů k navigacím ovšem zůstává rozum stát. V lednu roku 2013 se belgická řidička chtěla dostat ze svého domova do Bruselu. Cesta normálně trvá jen hodinu. Řidička stále věřila své navigaci i přesto, že už cestovala dva dny a musela dvakrát tankovat. Rodina po ní nechala vyhlásit pátrání. O to větší překvapení je čekalo, když se zmatená řidička ozvala z chorvatského Záhřebu.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz