Pomazánka

Pozor na jedovatou pomazánku! Muž po ní upadl do kómatu

Inspektoři SZPI důrazně varují před cizrnovou pomazánkou ze Slovenska, která je i na českém trhu. Muž po její konzumaci upadl do komatu. Zřejmě v ní byly jedy!

Případ muže na Slovensku, který minulý týden snědl cizrnovou pomazánku a nyní leží v komatu, nemusí být ojedinělý. Jak varuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), chybná šarže pomazánky s výskytem nebezpečného botulotoxinu se může vyskytovat i v České republice.

Muž šel spát s bolestí žaludku a pocitem nevolnosti. Ráno vstal a nejistou chůzí, s dvojitým viděním a se závratěmi okamžitě zamířil na lékařskou službu první pomoci. Odsud ho poslali rovnou na urgentní příjem Fakultní nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banské Bystrici.

Nyní leží v komatu na oddělení anestézie a intenzivní medicíny. A diagnóza? Jak informuje portál tvnoviny.sk, jedná se o nebezpečný botulismus, tedy těžkou otravu jedním z nejsilnějších jedů (botulotoxínu), který produkují bakterie vyskytující se běžně v přírodě.

Podle epidemioložky Márii Avdičové je na vině cizrnová pomazánka značky Lunter (balení 100 g). Ačkoli se podle jejích slov pomazánka v prodejnách už pravděpodobně nenachází, můžou ji mít spotřebitelé zakoupenou doma.

Zdroj: SZPI

A nebezpečí hrozí podle SPZI i českým spotřebitelům. Inspekce ve včerejších nočních hodinách obdržela prostřednictvím evropského systému rychlého varování (RASFF) informaci od dozorového orgánu ze Slovenska právě o riziku výskytu botuloxinu ve zmíněných pomazánkách.

Související obsah

Důrazně varuje všechny spotřebitele, aby uvedenou šarži potraviny v žádném případě nekonzumovali. Společnost ALFA BIO, jejímž výrobkem se 43letý muž měl toxikovat, se tvrdě brání. K pochybení podle ní nedošlo.


Dokládá to i protokolem z Regionální veterinární a potravinářské správy (RVPS). "Analýza nepotvrdila přítomnost bakterie Clostridium botulinum v produktech Alfa Bio. Přítomnost bakterie nebyla potvrzena jak ve výrobcích odebraných ze Slovenského misijního hnutí, odkud se údajně cizrnová pomazánka dostala k postiženému pacientovi, tak ani z kontrolní šarže ve výrobě Alfa Bio," tvrdí mluvčí společnosti Michaela Bartošová.


Podezření na přítomnost nebezpečné bakterie se prý potvrdilo jen v prázdných obalech od pomazánky, ty ale byly už vyhozené v odpadkovém koši a minimálně 24 hodin prázdné.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz