želva

Dvouhlavá želva se narodila na Moravě! Podívejte se! VIDEO

Dvouhlavá želva se narodila na Moravě! Podívejte se! VIDEO
Zdroj: Zbyněk Pokorný

Zprávy o podivných tvorech s více končetinami většinou chodí z různých exotických koutů světa. Tentokrát je však unikátní želva s dvěma hlavami přímo u nás. Chová ji pan Pokorný z Vranína.

Pan Pokorný se o pětitýdenní želvičku pečlivě stará a průběžně monitoruje jeho zdravotní stav. "Jde o želvu stepní či čtyřprstou, vylíhla se 18. července. Chovem tohoto druhu želv se zaobírám už od svých deseti let a aktuálně jich mám zhruba tři desítky," sdělil 28letý chovatel z Vranín portálu Novinky.cz. 

Tento druh želvy byl ještě před pár lety veden jako ohrožený, to však dnes už neplatí, dodává Pokorný, který dobře ví, že odchov želv v našich podmínkách musí být velmi pečlivý.

"Nikdy předtím se mi dvouhlavá želva nenarodila, jen jednou byla ve vejci dvojčata, ale vyvíjelo se pouze jedno mládě, druhé se přestalo ve vejci vyvíjet zhruba po měsíci inkubace, a na svět tak přišlo jen jedno živé mládě. To druhé nevyvinuté bylo mrtvé. Nevím, zda je to náhoda nebo ne, ale dvouhlavá želva se vylíhla z vajíčka od stejné samice, jako byla dvojčata," podotýká Pokorný.

Související obsah


Takhle výjimeční tvorové se však podle odborníků příliš dlouho nedožijí. Chovatel z Vranín se však svého jedinečného tvora odmítá prozatím vzdát.

Zdroj: Zbyněk Pokorný

"Mám v plánu si ji zatím ponechat, dokud nebude jasné, zda přežije a bude dobře prospívat. Pak bych ji asi prodal někomu, kdo by o ni měl zájem, nebo do nějakého zařízení, kde by byla před očima více lidí. Pokud přežije, tak si ji nechávat nebudu, protože takového jedince nemohu do chovu zařadit a mít ji doma by byla škoda, když ji můžou někde obdivovat lidé," vysvětluje svůj postoj chovatel Pokorný.

nvi, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz