Jana Nečasová

Osvobození Nagyové: Nečas vzal sledování exmanželky na sebe

Rozhodnutí soudu zprostit Janu Nagyovou viny v kauze zneužití Vojenského zpravodajství veřejnost zaskočilo. Teprve po třech měsících od vynesení rozsudku vychází najevo, na jakých důkazech Obvodní soud pro Prahu 1 svůj verdikt postavil.

Před čtvrt rokem soudkyně Helena Králová svůj osvobozující výrok nevysvětlila a kromě Jany Nagyové poslala na svobodu i trojici zpravodajských funkcionářů. Nyní se deníku Právo podařilo získat kopii kompletního odůvodnění rozsudku, z něhož vyplývá, že soud uvěřil obhajobě a „zabralo“ především svědectví expremiéra Petra Nečase.

Ten uvedl, že se obával o život své rodiny a ředitele Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka přímo požádal o pomoc. V létě roku 2012 si prý všiml nezvyklého pohybu osob v okolí jeho tehdejšího bydliště a viděl je tam opakovaně. Advokáti pak svoji obhajobu vystavěli na tom, že nešlo o sledování exmanželky Radky, nýbrž že zpravodajci svou činností naopak sledování bránili. Proto se podle soudkyně žádný trestný čin nestal.

"Obžalovaní i svědek Nečas shodně potvrdili, že to bylo v obou případech na jeho pokyn, neboť se obával jednak o bezpečnost své tehdejší rodiny a jednak o svou bezpečnost, neboť v pozici předsedy vlády, kdy rozhodoval o strategických nákupech a úkolech, byly na něho činěny různé nátlakové a vlivové akce,“ uvedla v rozsudku soudkyně.

Odůvodnění rozsudku rovněž rozklížilo konstrukci žalobce Ištvana, že Jana Nagyová chtěla Petra Nečase odloudit od rodiny, kvůli čemuž měla Vojenské zpravodajství nezákonně úkolovat. Expremiér i svědci totiž uvedli, že v inkriminované době bylo již manželství jen formální a oba partneři domluveni na odluce; na podzim 2012 se pak expremiér od Radky Nečasové opravdu odstěhoval. S Janou Nagyovou přitom udržoval poměr již od roku 2003.

Státní zástupci i obžalovaní se proti rozsudku, který ještě nenabyl právní moci, mohou odvolat k vyšší instanci. Zatím ale vše nasvědčuje tomu, že monstrózní akce represivního aparátu skončí minimálně s rozpaky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz