Včely

Včelaři bijí na poplach, v Česku se objevila nebezpečná nákaza

Včelaři bijí na poplach, v Česku se objevila nebezpečná nákaza
Zdroj: YouTube.com

Včelaře z celé země ovládnul strach. V průběhu srpna byl totiž poprvé po 20 letech prokázán případ hniloby včelího plodu. Na Trutnovsku, kde se nákaza prokázala, už přijali nutná opatření. Hniloba včelího plodu se totiž nedá léčit.

Krajská veterinární správa proto vyhlásila mimořádná veterinární opatřen a vytyčila ochranné pásmo v okruhu pěti kilometrů od ohnisek výskytu. V ochranném pásmu byly chovatelům zakázány veškeré přesuny včelstev i matek, nařízeno provedení klinických prohlídek včelstev, při kterých budou odebírány vzorky.

Hniloba včelího plodu ničí ještě nedospělé larvy a způsobuje výrazné slábnutí včel. Na svědomí ho mají bakterie, které včely do úlu zavlečou. Léčba hniloby je v Česku zakázaná. Případ byl odhalen díky všímavosti včelaře, který na svém stanovišti zjistil netypický nález na plodu, nejednalo se však o příznaky moru včelího plodu.

Související obsah

Mnohem častějším problémem českých včelařů je právě tzv. včelí mor. Ten způsobuje parazit rodu Varroa. Nejvíce řádil v roce 2007  a 2008, kdy čeští včelaři přišli o více než čtyřicet procent včelstev.

jox, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz