Varroáza

Včely v Česku masakruje mor! Zoufalí včelaři: Med bude dražší!

Med bude podle včelařů dražší než loni. Na včelstva totiž zaútočila varroáza a úhyny včel jsou rekrodní.

Prázdné úly, slabé a nemocné včely - zlý sen každého včelaře. V Čechách takové škody páchá hlavně včelí mor nebo varroáza. A právě roztoč, který varroázu způsobuje, je kvůli poměrně teplé zimě letos velmi aktivní. Někteří včelaři přišli o většinu včelstev. Nejhůře je na tom Moravsko-slezský, Zlínský a Karlovarský kraj. Kvůli roztoči, který varoázu způsobuje, platí ve všech krajích republiky zvláštní opatření.

S parazitem dlouhá léta bojuje i pan Gaspar z Karlových Varů. "Zmizel hodně velký počet včel. Kvůli tomu napadení. Je tady několik včelařů, kteří už nejsou včelaři, protože nemají jediné včelstvo," postěžoval si Emil Gaspar.

A to vše kvůli varroáze. V Česku je od roku 1978. Podle včelařů je ale letos parazitů nejvíc od roku 2007, který byl co se úhynu včel extrémní. Z kukly, která je napadená varroázou se může vylíhnout včela například bez nohou a nebo bez křídel.

Související obsah

"Každá včelí larva je napadená ne jedním roztočem, ale několika roztoči, takže je podvyživená," vysvětlil Emil Gaspar. Samotný roztoč je sotva milimetr velký, škody, které dokáže napáchat jsou ale fatální.

Za tři roky klesla u nás produkce medu o zhruba čtyři tisíce tun. Na vině jsou i nemoci. Za posledních pět let zdražil litr zhruba o čtyřicet korun. Dá se předpokládat, že sklenice medu za 170 korun nebude brzy nic výjimečného.

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz