Domácí

Češi a uprchlíci: Strach nemáme, není důvod! VIDEOANKETA

Informace o tisících běženců valících se do Evropy dennodenně plní titulní stránky českých novin a zpravodajských webů. Mezi lidmi to vyvolává neklid a obavy. Bojí se však Češi skutečně imigrantů? Vyrazili jsme se zeptat do ulic.

Ačkoliv internetové diskuze jsou plné nenávistných komentářů k utečencům prchajícím do Evropy, lidé oslovení na ulici tak razantní nejsou. Část jich přiznává, že obavy mají, veskrze však s lidmi v těžké životní situaci soucítí.

"Já jsem sám uprchlík, sám jsem žil 30 let mimo republiku," přiznává jeden z oslovených. "Ti lidé utíkají před válkou, já nevím, proč se jich ostatní bojí," dodává. Jiní mají ale jasno. "To je kvůli islámu, je to jiná kultura, my do těch lidí nevidíme," myslí si jedna z oslovených žen.

Zaznívají i obavy z nemocí, v drtivé většině však lidé odpovídají, že strach z uprchlíků nemají. Vede je k tomu mimo jiné i to, že většinou nikdy žádného uprchlíka ani na ulici nepotkali a uprchlickou krizi znají jen z médií. V jednom se však shodují takřka všichni – problémy by se měly řešit v zemi, odkud migranti utíkají, ne v Evropě.

Na tom, jestli jsou Češi nenávistní a xenofobní, se názory liší. Někteří z oslovených se pozastavují nad nenávistnými komentáři v internetových diskuzích, jiní mají ale odlišný názor. "Češi jsou ještě hodně tolerantní. A to ke všemu," zaznělo také.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz