Zajímavosti

Tohle je zázrak aneb záchrana staré pohovky krok po kroku

U některých starých kusů nábytku se může na první pohled zdát, že je už nelze zachránit. Ne vždy je to ale pravda. Důkazem může být přibližně 120 let stará pohovka, jejíž renovaci jsme krok po kroku sledovali.

Sofa z konce 19. století vypadala před renovací, že už má svá léta definitivně odsloužená. Díky precizní práci restaurátorské dílny z pražských Horních Počernic se z ní ale stal znovu kus luxusního nábytku. "Vrátili jsme ji o těch 120 let zpátky, tedy do stavu jejího vzniku," vysvětluje majitel galerie a restaurátorské dílny David Fiala.

Proces obnovy takto zchátralého kusu nábytku je dlouhý a nákladný. David Fiala přesto věří, že zachraňovat starý nábytek má smysl, i když se to třeba finančně vždy nevyplatí. "Važme si starého nábytku, nebude," dodává na vysvětlenou.

Celková renovace pohovky zabrala přibližně 120 hodin čistého času, 80 hodin zabraly práce na konstrukci a 40 hodin práce čalouníka. Snahou bylo zachovat co nejvíce původního materiálu, což se nakonec podařilo a 90% dřevěných částí je původních a pouhých 10% se dodělávalo. Volba látky byla také jasná, David Fiala ctí historii nábytku a tak při renovaci volí dobové látky. V tomto případě padla volba na tehdy velmi oblíbený tlumený odstín zelené, vytkávané látky bylo použito 4,5 metru.

Zatímco na začátku byla bezcenná hromada prkýnek, na konci je pohovka jako ze zámku. Prodejní cena tohoto kusu se bude podle Davida Fialy pohybovat kolem 46 tisíc korun. Myslete na to, až budete z půdy vyhazovat starý nepotřebný gauč po babičce, možná se připravíte o takovýto klenot.

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz