Parkinsonova choroba

Vědci z Brna vynalezli systém na odhalení Parkinsonovy nemoci

Vědci z Brna vynalezli systém na odhalení Parkinsonovy nemoci
Zdroj: Isifa / Lidové noviny / František Vlček

Brněnští vědci z Laboratoře analýzy onemocnění mozku Vysokého učení technického vymysleli počítačový systém, díky kterému se posunulo zdravotnictví o level výše. Systém dokáže z devadesátiprocentní úspěšností diagnostikovat Parkinsonovu chorobu.

Vědcům se podařilo vymyslet program, který nejenže nemoc odhalí, ale zároveň stanoví i její stádium od počáteční až po těžkou formu. Využívá k tomu řeč a písmo pacientů, uvedl vedoucí laboratoře Jiří Mekyska.

Systém má za sebou šestileté testovací období, ve kterém bylo prozkoumáno sto pacientů s Parkinsonovou chorobou. Vědci úzce spolupracují se skupinou Aplikované neurovědy CEITEC prof. Ireny Rektorové z Fakultní nemocnice u svaté Anny, dodává Petrta Veselá, tisková mluvčí nemocnice. 

Zdroj: archiv

Už testování proběhlo ve spolupráci s Fakultní nemocnicí u svaté Anny v Brně, která jim dodala pacienty trpící touto závažnou chorobou. "Tyto pacienty vyšetřili lékaři, ale zároveň nahráli jejich řeč a snímali je kamerou při různých cvičeních, kterých bylo přes devadesát. Záznamy nám potom poslali a my jsme je vložili do systému, který pacienta vyhodnotil," řekl Mekyska.

Systém pozoruje, zda pacient mluví monotónně, jestli se zasekává, jakou má artikulaci a tak dále. Podobné je to u psaného projevu. Počítač sleduje rychlost, sílu nebo třes pacienta. Na základě těchto projevů systém sestaví čísla, podle kterých lékař pozná, zda je člověk zdravý nebo ne, případně v jakém stádiu nemoci se nachází.

Související obsah

"To neurologům šetří čas i peníze. Především možnost odhadu stádia onemocnění je v dnešní době velmi důležitá, protože i když nemoc není vyléčitelná, mají lékaři různé možnosti, jak utlumit příznaky a zpomalit její průběh," vysvětluje Mekyska.

Zdroj: Isifa / Lidové noviny / František Vlček

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění. Pacient postupně ztrácí zchopnost kontrolovat svůj pohyb a často se projevuje také třesem.

Výzkumy odhalily, jak řeč zlepšit a lékaři hodlají tyto metody uplatňovat. Jedná se o neinvazivní léčbu, která by mohla sloužit jako doplněk k lékům. 

nvi, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz