Počasí

Hladina Orlické přehrady klesla už o 8 metrů! A bude klesat dál

O více než 8 metrů je nižší hladina v Orlické přehradě a podle vodohospodářů může klesnout ještě o dalších 6 metrů. Důvodem je prý letošní sucho. Jenže majitelé lodí jsou teď ve svízelné situaci, protože lodě nedostanou před zimou na břeh. A lidé z okolí přehrady už sepisují petici za záchranu vodního díla. Bojí se, že extrémně nízká hladina tam zůstane natrvalo.

Hladina Orlíku denně klesne až o deset centimetrů. Odtéká více než přitéká. Podle Povodí Vltavy je ale manipulace v nádržích Vltavské kaskády v souladu s řádem. Za současný stav může podle vodohospodářů exrémně suché léto. Orlík má navíc zlepšit průtok pod celou Vltavskou kaskádou. Pokud výrazně nezaprší bude prý ještě hůř.

"Hladina může klesnout ještě zhruba o šest metrů," potvrdil televizi Nova mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Místní nevěří, že by za velkým poklesem hladiny stálo jen suchu. Proto podepisují petice. Nízký stav vody dělá problémy kempařům a provozovatelům lodní dopravy. Pokud voda nepřibude, zůstanou výletní lodě na hladině po celou zimu. Může je ale poškodit led. Bohužel, při současném stavu hladiny je provozovatelé nemohou vytáhnout.

Související obsah

Vysychající přehrada dělá vrásky také majitelům kempů. "Nejsou tady žádní lidé. Všem vadí nízký stav vody. Je to problém," potvrdil televizi Nova provozovatel kempu Pavel Štědroňský.

Místní tak doufají, že během letošní zimy bude hodně sněžit, aby se na jaře přehrada opět naplnila vodou.

Související obsah

Podobná situace je na většině českých a moravských přehrad. Vody je stále méně. Podle vodohospodářů ale zatím k panice není důvod. Nádrže jsou stále z větší části naplněné. U větších přehrad ze 60 až 80 %. Odběry pro vodárenské účely tak nejsou ohroženy.

V případě menších přehrad je ale situace horší. Menší přehrady jako Labská nebo Pažížov jsou téměř na suchu. I tyto přehrady ale musí zajistit minimální průtok, jinak by byly ohroženy říční mikrosystémy a ryby
 

vbo, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz