Mzda

1800 odborářů stávkuje za vyšší platy. Berou přitom 40 tisíc

V Česku se zesiluje boj o vyšší platy. Jednání soukromých firem s odbory na mnoha místech selhávají. Během posledních hodin vyhlásilo stávkovou pohotovost přinejmenším 1800 odborářů ze dvou velkých petrochemických firem. A je velmi pravděpodobné, že je v dalších společnostech budou následovat.

Minulý týden se odboráři z nestátních firem domáhali na svém mítinku v Praze vyšších mezd. V jednáních pokračovali i s vedením jejich společností, ve většině případů jim to ale kýžené výsledky nepřineslo.

"Máme bohužel už stávkové pohotovosti v Unipetrolu, máme stávkové pohotovosti v České rafinérské," řekl Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. Jen v severních Čechách je tak připraveno stávkovat téměř dva tisíce lidí. Čas na vyjednávání ale stále mají, kolektivní smlouva jim platí až do konce února. Výroba zatím ohrožena není.

Odboráři chtějí zvednout platy zhruba o 5%. Argumentují tím, že krize pominula a firmám se daří dobře. Třeba Unipetrol ale kontruje průměrnou výší platů 38 a půl tisíce korun měsíčně ve výrobě, 57 tisíc v administrativě." S odbory dlouhodobě jednáme, například v letošním roce na základě společné dohody jsme rozhodli vyplatit jednorázovou odměnu 7 tisíc korun," uvedl tiskový mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.

Pro zvýšení mezd je v tomto případě i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Zřejmě proto, že tyto peníze soukromých firem nikdy nepůjdou z rozpočtu. "Dnes, když ekonomika roste, tak je celkem legitimní debata o tom, kolik z toho dodatečného produktu půjde do mezd," myslí si ministr.

Do společností, kde vyjednávání odborářů se zaměstnavateli zatím selhávají, vyšle ministerstvo práce a sociálních věcí takzvaného zprostředkovatele. Ani s ním ale není stoprocentně jisté, že obě strany dohodu najdou.
 

mom/Jakub Vrána, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz