Podzim

PODZIM JE TADY: 5 faktů, které by o něm měl každý vědět

PODZIM JE TADY: 5 faktů, které by o něm měl každý vědět
Zdroj: Mediafax

Léto skončilo a nastává podzim. Období jako stvořené pro procházky v pestře zbarvené přírodě. Podzim ale ukrývá i řadu nebezpečí. Podívejte se, co všechno znamená podzim.

Léto je u konce nejen teplotně, ale také kalendářně. Podzim je doba, kdy jsou lidé častěji nemocní a věnují se posledním pracím na zahradě, zvířata se chystají k zimnímu spánku. Přinášíme odpovědi na 5 největších podzimních otázek.

Co znamená slovo podzim?

Podzim je přechod mezi létem a zimou. Je to roční období, ve kterém listnaté stromy opadávají, dny se krátí a sklízí se většina úrody. Dětem se nejčastěji se slovem podzim vybaví pouštění draků, dospělým zase hrabání listí. Je období, ve kterém více prší a nastává ochlazení.

Jak dlouho trvá?

Z astronomického hlediska podzim začíná v den podzimní rovnodennosti. Na naší polokouli je to 23. září. Přesně podzim trvá 89 dní a 19 hodin. Končí zimním slunovratem 21. prosince. Jako podzim se označují měsíce září, říjen a listopad.

Související obsah

Jak se bránit chřipce?

Nejlepší je prevence, proto se doporučuje očkování. Můžete ale vyzkoušet i různé babské rady. Nejznámější je cibule jako desinfekce vzduchu. Rozkrojte si několik cibulí, položte je na talířek a umístěte je do každé místnosti, kterou obýváte. Silice, které cibule obsahuje, čistí vzduch. Každý den jezte dva stroužky česneku, ten chřipku léčí i jí zamezuje. Pokud se i přesto chřipka dostaví, nevyhýbejte se léčení. Bolest v krku pomůže zmírnit tvarohový obklad, na suchý kašel zabírá čaj se zázvorem nebo mléko s medem a horečku tlumí lipový čaj.

Co dělají zvířata z naší zahrady?

Vosy a sršni hledají poslední zbytky cukru, sbírají je na odrostlých květech. Někteří ptáci odlétají za teplem a ježci se pomalu připravují na zimu - v poslední době se potulují i ve velkých městech, najdeme je v parcích nebo zahradách. Zajímavostí u nich je, že během zimního spánku se nadechnou pouze dvakrát za minutu, v létě je to přitom až padesátkrát za minutu.

Proč opadávají i zelené listy?

Rostliny denně přijímají velké množství vody. Slouží jim jako potrava i jako prostředek pro přepravu látek, které čerpají z půdy. Většinu vody zase vyloučí, strom ji odpařuje prostřednictvím listů. Kořeny stromu stále nahrazují odpařenou vodu, ale jen do doby, než nastanou mrazy. Příjem vody z půdy se zastaví, ale výpar stále pokračuje, a proto se strom musí zbavit svého listí, jinak by uschl.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz