Rybník

Z Trnávky je Brčálník! Agresivní sinice děsí místní obyvatele

Obrovský zápach a nečistoty na hladině vodní nádrže Trnávka na Pelhřimovsku vyděsily tamní obyvatele. Místo je vyhledávé rybáři a v okolí jsou desítky chat i chalup. Zároveň je přehrada zásobárnou vody.

Velké a nevzhledné koláče na hladině nádrže Trnávka u Červené Řečice připomínají tlející kusy papíru. Už pět dní odrazují každého, kdo k vodě zamíří. Někteří chataři, kteří tu chtěli strávit prodloužený víkend, se raději sbalili a odjeli pryč. Další se chystají.

"Je to opravdu nepříjemné a není hezké, když k vám někdo přijede na návštěvu a vidí tohle," stěžuje si jeden z chatařů. Voda v nádrži se nelíbí ani rybářům. Těm, kteří dnes dorazili k vodě, stačil jeden pohled a měli jasno. "Balím to, do toho nejdu. Škoda, tady se vždycky krásně chytalo," komentoval stav vody rybář.

Trnávka teď připomíná spíše rybník Brčálník. Zápach z vody je cítit široko daleko a břehy jsou pokryté zelenou mazlavou látkou. Z blízka vypadá jako emailová barva. Objevila se tu ve chvíli, kdy přehrada začala odpouštět vodu.

Související obsah

Místní nic podobného nepamatují. V šoku byl i místostarosta Červené Řečice, kterého TV Nova na problém upozornila. Okamžitě povolal hasiče, podle nichž jde o agresivní kmen sinic, které má na svědomí letošní tropické léto. Na místo v nejbližších dnech dorazí i pracovníci inspekce životního prostředí.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz