Pivo

Pivo zdraží o několik korun! Kvůli elektronické evidenci tržeb

Čeští pivaři budou muset zřejmě sáhnout hlouběji do kapes. Paradoxně to ale nebude kvůli špatné úrodě chmele. Zdražení oblíbeného nápoje nastane kvůli zavedení elektronické evidence tržeb v kombinaci s dalšími změnami, které vláda chystá.

Pivařům se úvahy o zdražování pochopitelně nelíbí. "Je to katastrofa! Co vám na to mám říct," krčil rameny pivař. "Když se do toho plete stát, tak je to špatně," myslí si další. "Vždycky se říkalo, že která vláda zdraží pivo, ta půjde do háje. To by byl dobrý nápad," uzavřel rozhořčený štamgast.

Elektronická evidence tržeb pro restaurace znamená pořídit pokladnu, software, zapojit internet a často i zaškolit personál. K tomu se provozovatelé obávají i chystaného zákazu kouření. "Kombinace těchto dvou věcí bude mít podle nás poměrně silný dopad na restaurace," bojí se Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací.

Hospodští se obávají poklesu tržeb. Především u malých restaurací a hospod nové náklady mohou vést ke zvýšení cen. A může se to projevit právě na cenách piva, u kterých mají nižší marže. "Mně to přijde jako cílený útok na hospody. Pro hospodskou kulturu, která je v Čechách zakořeněná, to bude likvidační," předpovídá majitel restaurace Přemysl Horký.

Ministr financí Andrej Babiš si to ale nemyslí. "To je nesmysl. To je demagogie. Argument piva - to je poplašná zpráva, není to pravda. To jsou argumenty, které neobstojí," prohlásil. Za majiteli restaurací ale stojí i Český svaz pivovarů a sladoven. "Může to mít poměrně fatální dopad zhruba na jednu třetinu hospod a restaurací," uvedl František Šámal.

Související obsah

Podnikatelé v oboru i ministerstvo financí se shodují, že by pomohlo snížení daní. Z jednadvaceti procent by chtěli daň dostat na patnáct. Zatím je Česko mezi pěti evropskými státy, které mají u nápojů daň nejvyšší. Pokud zákaz kouření a elektronická evidence tržeb začnou platit ve stejné době, desítka okolo dvaceti korun může být minulostí.

Zdražování se kvůli suchu a neúrodě dotkne i dalších zemědělských produktů, hlavně ovoce a zeleniny. Zelináři hlásí o desítky procent nižší úrodu a ovocnáři také čekají milionové ztráty.

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz