Rakovina

Revoluce v léčbě rakoviny? Aspirin zvyšuje šanci na uzdravení

Revoluce v léčbě rakoviny? Aspirin zvyšuje šanci na uzdravení
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Pro pacienty s gastrointestinálními tumory se možná objevila nová naděje. Výzkum nizozemských vědců provedený na téměř 14 000 pacientech ukázal, že ti, kteří brali pravidelně aspirin, zvládli rakovinu porážet až dvakrát častěji než ti, kteří aspirin nebrali!

Lékařům tento výsledek vyšel, když vyloučili ostatní faktory, které mohli hrát roli, jako třeba pohlaví, věk, stupeň rakoviny, léčbu a další zdravotní anamnézu. Jsou tak přesvědčeni, že to byl obyčejný lék na bolest, který pacientům pomohl zákeřné onemocnění překonat.

Na lékaře teď čeká výzkum, jak je možné, že obyčejný aspirin takhle ovlivňuje léčbu rakoviny. "Teď musíme prostudovat charakteristiky tumorů u pacientů, kde aspirin pomohl, abychom byli do budoucna schopni identifikovat, komu může léčba aspirinem pomoci," uvedl pro list Huffington Post koordinátor výzkumu Martine Frouws z univerzity v nizozemském Leidenu.

"Vzhledem k tomu, že je aspirin levným léčivem s relativně malým množstvím vedlejších účinků, bude to mít velký dopad na zdravotnictví a na pacienty," věští Frouws.

Související obsah

Vědci tak rozjeli další výzkum. Zjišťují, jak se denní příjem 80 miligramů aspirinu projeví u starších pacientů trpící rakovinou střev. Lékaři jsou však přesvědčeni, že výsledky budou pozitivní. "Máme důkazy o tom, že časté užívání aspirinu může v populaci předejít některým rakovinovým onemocněním střev," uvedl Peter Naredi předsedající Evropskému kongresu lékařů bojujících s rakovinou.

"Teď doktor Frouws a jeho kolegové ukázali, že u více než 13 tisíc pacientů, kterým byly diagnostikovány gastrointestinální tumory, aspirin zvýšil výrazně šanci na přežití. Dostáváme další a další data, která potvrzují prospěšnost aspirinu, musíme zvážit jeho doporučení široké veřejnosti," dodal Naredi.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz