Samovyšetření

Rakovina varlat je strašákem dneška! NÁVOD na samovyšetření

Rakovina varlat je strašákem dneška! NÁVOD na samovyšetření
Zdroj: Thinkstockphotos

Alespoň jednou za čtyři týdny by měl každý muž provést samovyšetření varlat, prostaty a penisu. Jednoduché samovyšetřování totiž pomáhá k včasnému odhalení a úspěšné léčbě rakoviny varlat.

Rakovina varlete je podle VZP nejčastějším zhoubným nádorem u mužů ve věku 20-30 let. Samovyšetřování provádějte jednou měsíčně. Stanovte si konkrétní den – třeba první den v měsíci. Provádějte je ihned po teplé koupeli nebo sprchování, kdy je šourek měkký a vyšetření je snazší.

Zjistíte-li při samovyšetření varlat, penisu či prostaty jakoukoliv změnu, obraťte se na svého praktického lékaře či urologa. Samovyšetření se provádí pohledem i pohmatem před dobře osvětleným zrcadlem. 

POSTUP SAMOVYŠETŘENÍ: 

1. Postavte se nazí před zrcadlo a porovnejte tvar a velikost obou varlat, zkontrolujte případné změny na kůži šourku a jemným pohmatem zjistěte, zda je šourek lehce pohyblivý, nebolestivý a bez bulek.

Související obsah

2. V případě prostaty můžete na mnohé přijít pozorováním ejakulace semene. Pokud semeno nestříká dost daleko, prostata není zřejmě úplně zdravá. Varovným signálem je i malé množství či je-li semeno průhledné, řídké, nebo při ejakulaci jen kape.

3. Všímejte si také toho, zda chodíte častěji na malou než dříve nebo zda vás nutkání k močení budí v noci ze spánku i víckrát za noc. Věnujte pozornost také tomu, jestli nemáte problémy s dlouhým močením nebo jeho přerušovaným proudem.

Související obsah

4. Také změny na povrchu penisu je nutné vést v patrnosti, zejména hrbolky a pupínky.

5. Zkontrolujte, zda lze lehce a bezbolestně předkožku přetáhnout přes žalud, jestli není zarudlá, neobjevil-li se výtok či nepříjemný zápach.

ČTĚTE TAKÉ:

FOTO: Ukázala prsa jako varování. Rakovina se projevila jen touto nepatrnou skvrnou

Robin ze seriálu Jak jsem poznal vaši matku porazila rakovinu vaječníků!

pet, TN.cz

K tématu Samovyšetření

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz