Zmijovka

Legendární zmijovka se vrací do módy! Kde se vlastně vzala?

Legendární zmijovka se vrací do módy! Kde se vlastně vzala?
Zmijovka |

Zima se blíží a tak je ten pravý čas vyndat ze skříně čepice a další pokrývky hlavy. Kdo máte po tátovi nebo dědečkovi legendární čepici zmijovku, určitě jí vyndejte! Budete in.

V povinné výbavě ji měl každý řezník. Rybáři, kteří na náměstí prodávali kapry na štědrovečerní večeři, se bez ní prostě neobešli. Na vesnici se v ní kydal hnůj, ale chránila hlavu i během cesty na hasičský ples v místním kulturáku. Řeč je o legendární čepici českého původu - zmijovce.

Kde se ale vlastně tento svébytný model vzal? Teorií je hned několik. Jedna mluví o tom, že pochází už z dob Rakouska-Uherska (podrobnosti čtěte tady). Další je mnohem mladší. Podle ní odkazuje na klikatou čáru, kterou hojně využívala antika. Když po druhé světové válce přišli do Československa Řekové, byla jim tu zima. Museli si tedy nakoupit čepice, a aby si připomněli rodný kraj, umístili na ně právě klikatou čáru, kterou znali ze své domoviny.

Třetí teorie je spíše z oblasti bájí. Podle ní si klikatý vzor dali na čepici pasáčci ovcí v Beskydech. Báli se totiž dravých ptáků. A čepice je před nimi měla chránit. "Když chtěl dravý orel zaútočit na jehně nebo přímo na pasáčka, uviděl klikatou čáru na čepici. Spletl si ji se zmijí a raději se z od pastviny držel dál a na nic neútočil," traduje se dodnes v okolí Vsetína.

Související obsah

Jak je to doopravdy, už asi nikdo nezjistí. Jisté je, že se z čepice stal fenomén. Nosil ji například Otík ve filmu Vesničko má středisková nebo Kája Mácha ve Sněženkách a Machrech. Nepohrdl jí ani eurokomisař Vladimír Špidla. Doslova fenoménem se stala i v zahraničí, hlavně v rovníkové Africe.

V současnosti je možné ji sehnat ve všech možných barevných kombinacích. Některé modely jsou opatřené i kšiltem. Zatímco dříve stála kolem 10 korun, teď ji seženete i za tři stovky.

vrl, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz