Jméno

CELÝ ŽEBŘÍČEK: Tato jména dáváme dětem nejčastěji

Nejčastějším jménem, které letos dávali rodiče svým novorozeným synům, byl opět Jakub. V případě dívek se po krátkém kralování Aniček vrátily na výsluní Elišky. U chlapců se jména častěji dědí po otci, naopak dívčí jména jsou více náchylná na módní trendy.

Trojice mužských jmen Jan, Jakub a Tomáš je dlouhodobě nejpopulárnější. Český statistický úřad (ČSÚ) sleduje jména novorozenců narozených v lednu od roku 1999 a žádné jiné chlapecké jméno se nikdy neumístilo na prvních třech místech. Podle Tomáše Chrámeckého z ČSÚ odpovídá lednová statistika celému roku.

"Za tu dobu vládne mezi chlapci neohrožený triumvirát jmen Jan, Jakub a Tomáš. Jan i Jakub byli mezi lednovými dětmi vítězi již osmkrát. Tomáš byl vždy třetí, vyjma druhého místa v lednu 2001,“ vysvětluje Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

Celkem v lednu letošního roku vybrali rodiče svým novorozených synům některé z 538 různých jmen. U dívek byla nabídka ještě rozmanitější, rodiče si vybrali celkem z 624 dívčích jmen. V případě dívek se také více mění trendy.

Ačkoliv v letech 1999 až 2011 se vždy narodilo nejvíce Terez, v letech 1999 až 2004 druhé nejčastější jméno Kateřina se začalo postupně propadat a letos bylo až 19. nejčastěji dávaným jménem u dívek. Před Kateřinou se umístily třeba Emy, Sofie, Viktorie, Nely nebo Laury.

Nejpopulárnějším dívčím jménem se podruhé stala Eliška. Loni v lednu nejoblíbenější jméno, Annu, odsunula na druhé místo. Třetí příčka patří Tereze.

Související obsah

"Porovnáme-li nejčastější jména rodičů a jejich dětí, je vidět, že žebříčky otců a synů jsou hodně podobné. Mezi deseti nejčastějšími jmény maminek a dcer naopak není ani jedno stejné jméno. Souvisí to mimo jiné s tím, že u jmen holčiček jsou rodiče kreativnější,“ doplňuje Tomáš Chrámecký z oddělení vnější komunikace ČSÚ.

Tatínkové se nejčastěji jmenovali Jan, Petr nebo Martin. Ze statistik je ale patrné, že některá jména ztrácí na popularitě. Například 6. nejčastější jméno otce bylo Pavel, u dětí to bylo ovšem až 30. nejčastější jméno.

Související obsah

Ještě patrnější je rozdíl u dívek. Nejvíce potomků přivedly na svět Jany, přitom malé Janičky se umístily na 65. - 68. místě. Na druhém místě mezi rodičkami skončily Lucie, které se mezi dětskými jmény umístily ve druhé desítce. Podobný sešup zažila také jména Petra (3. nejčastější jméno rodiček) a Lenka (4. nejčastější jméno rodiček). Mezi dětmi se totiž umístily až na společném 69. - 73. místě.

I letos v lednu sáhli rodiče po netradičních jménech. Některý z chlapců se tak bude moci pochlubit jménem spartského krále Léonida, nechybí ani cizojazyčná jména Desmond, Diego, Ruben a počštěné Brajen (zřejmě z anglického Brian). I u dívek se objevila cizojazyčná jména a na svět tak přišla třeba Tiffany, Divine, Dinara, Melody, Mercedes a Dženir (z anglického Jennifer).

ČTĚTE TAKÉ:

Žijí u nás i Ronaldové. Budeme mít jednou také svého Cristiana?

PŘEHLED: Kolik je v Česku Josefů, Veronik nebo Eugénií?

Zděšení Britové: Nejoblíbenějším jménem je tam Muhammad!

Jaký význam skrývá tvé jméno?
Nejoblíbenější dětská jména za poslední desetiletí
TEST: Hádejte jména slavných českých miminek
Oběti seriálů! Kolik žije v Čechách Brend, Bartů a Esmerald?

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Je to tak. Barbie a Ken mají skutečně příjmení. Víte jaká?

Markéta Hrubešová ukázala dcerku s roztodivným jménem. Líbí se vám?

vbo, TN.cz

K tématu Jméno

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz