Rakovina

Rakovina nejen z párků. Co vše je na seznamu smrti? PŘEHLED

Rakovina nejen z párků. Co vše je na seznamu smrti? PŘEHLED
Zdroj: Thinkstockphotos

Rakovinu způsobuje i průmyslově zpracované maso, uvedla v pondělí Světová zdravotnická organizace (WHO). Uzeniny se řadí mezi nejvíce rizikové produkty, kam spadá i azbest a tabák. Čeho dalšího bychom se podle expertů měli bát? Na karcinogenní seznam patří na 116 produktů!

Experti tvrdí, že stačí necelá nožička průmyslově zpracované klobásy denně a riziko rakoviny tlustého střeva vzroste téměř pětkrát. Proto také masné produkty typu slanina, párky či klobásy, bez váhání zařadili na seznam rakovinotvorných látek.

Všechny tyto produkty podle expertů ohrožují člověka natolik, že by měly patřit na nejvyšší stupeň pětibodové stupnice karcinogenních látek, tedy do stejné skupiny, kam patří i azbest nebo tabák.

Související obsah

Průmyslově zpracovaným masem se přitom rozumí jakýkoli masný výrobek, který byl vyhotoven uzením, nakládáním, solením nebo přidáním chemikálií.

Experti si posvítili i na červené maso. To by podle nich sice mohlo způsobovat rakovinu, zároveň má vysokou nutriční hodnotu.

Po zveřejnění tiskové zprávy, se ale nabízí otázka, kolik produktů vlastně na smrtící seznam patří. Budete se divit, ale podle prohlášení Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) do seznamu spadá na 116 produktů! Najdete tu tabák, alkohol, azbest, arsenik, ale i žloutenku nebo solária.


Na seznam nejznámějších 55 látek se můžete podívat zde.

 

Rakovinotvorný seznam

Typ souboru:xlsx

Podle světových statistik je rakovina diagnostikována více mužům než ženám. Mezi nejčastější typy této nemoci patří rakovina tlustého střeva, plic, u žen prsu, u mužů prostaty. Prvenství si drží rakovina kůže, ta je však díky včasnému odhalení spojena s nízkou úmrtností.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Srdcervoucí přání Angeliny Jolie: Chci se dožít padesátky! Kvůli mým dětem

Vědci náhodou narazili na lék proti rakovině. Použili malárii!

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz