Dušičky

Ministryně má v kanceláři rakev! Chystá revoluci v pohřebnictví

Ministryně Karla Šlechtová bere pohřebnictví opravdu vážně. Připravuje proto novelu zákona, která by měla kromě jiného zamezit sprostému obchodování. "Pohřebáci" totiž často přesouvají nebožtíky z dražších rakví do levnějších. Ty drahé pak bez ostychu znovu prodávají.

Ministerstvo pro místní rozvoj chystá revoluci v oblasti pohřebnictví. A že se Karla Šlechtová úkolu zhostila opravdu s vervou! Přímo v kanceláři má dokonce rakev. "Tohle je rakev, kterou zakážu," řekla v rozhovoru pro TV Nova Šlechtová. A čím se rakev mladé ministryni znelíbila?

Česká technická norma v současné době umožňuje rakev minimálně z pětivrstvého papíru. Karton z překližky u této konkrétní rakve ale umožňuje nebožtíkům propadnout, což považuje Šlechtová za nehoráznost. "Mým cílem je, abychom zajistili důstojné pohřbení všech osob," vysvětluje.

Novela zákona počítá hlavně s přísnější kontrolou činnosti pohřebních služeb a krematorií. Dohlížet na praktiky "pohřebáků" by měla Česká obchodní inspekce i živnostenský úřad a hygiena. Zároveň se upraví i vstupní podmínky pro zájemce o práci s nebožtíky.

Související obsah

"Budeme tam zpřísňovat i kvalifikaci zaměstnanců v rámci agendy pohřebnictví. A to na všech úrovních," popisuje Šlechtová. Podle ní by se tak mohlo zabránit i nepříjemným záměnám těl. S tím ale někteří pracovníci příliš nesouhlasí. "Stalo se to nejedné pohřební službě. Ale jsme lidi. Tak co?" říkají.

Vláda bude novelu zákona projednávat nejspíš příští léto. Pokud ji zastupitelé schválí, v účinnost vejde už v roce 2017.
 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz