Pralesy

Zlo jménem palmový olej. Poškozuje zdraví a ničí pralesy

Zlo jménem palmový olej. Poškozuje zdraví a ničí pralesy
Zdroj: Thinkstockphotos

Palmový olej pro lidský organismus není zdravý. Přitom je ale obsažen v mnoha potravinách, které běžně jíme. Neprospívá tělu a jeho konzumací přispíváme k ničení tropických lesů.

Všechny produkty, které se prodávají v EU, musí na svém obalu přiznat, že obsahují palmový olej. Ten už se neskryje pod označení rostlinný olej.

Některé obchody ale stále mají ve svém sortimentu výrobky, které jsou takto nesprávně označené. Výrobci ho ale používají, protože je levnější než jiné zdravější oleje.

Palmový olej neobsahuje prospěšné nenasycené mastné kyseliny, ale naopak nasycené mastné kyseliny, které jsou původcem civilizačních chorob. Zvyšují hladinu cholesterolu v krvi, což má za následek kardiovaskulární choroby.

Bez problémů lze nahradit jinými oleji. V Česku se produkuje několik rostlinných olejů. Mezi významné patří lněný, slunečnicový, řepkový a středozemní oleje. Ty slouží jako prevence před civilizačními chorobami. Jejich účinky potvrzuje i lékařská studie z Ústavu fyziologie LFUK Hradce Králové. Mnoho velkých firem ale stále využívá palmový olej.

Související obsah


Nejen že palmový olej nemá blahodárné účinky, ale přispívá i k ničení pralesů. Farmářské společnosti přetvářejí pralesy na plantáže, kde pěstují palmu olejnou. Úmyslně zakládají požáry, aby získaly více zemědělské půdy, a tím ohrožují místní obyvatele i kriticky ohrožené zvířecí druhy. Nejkatastrofičtější požáry jsou právě v Indonésii, kde přišlo o život už deset lidí a půl milionů lidí má dýchací problémy, které jsou způsobené emisemi z požárů.


Palmový olej se nevyužívá pouze v potravinách, ale také v biopalivech. Jedná se o palivo, které snižuje emise skleníkových plynů, ale zároveň díky němu ubývá rostlin, rašelinišť i mokřadů. Evropská unie zakazuje používat biopalivo z plantáží, které se nacházejí v pralesech, ale nikdo tento prostor nekontroluje. Není tedy vyloučené, že olej pochází právě odtud. S firmami, které produkují palmový olej na palivo a prosazují jeho používání některé společnosti dokonce zrušily smlouvu. Mezi ně patří například letecká společnost Finair.


Kdyby došlo k odsouhlasení palmového oleje jako biopaliva, tak budou velice kriticky ohroženy tropické lesy v Asii, v Africe i Americe. Palmový olej se hojně využívá i v kosmetice. Člověk si ale může vybrat, který výrobek si zakoupí nebo čím bude cestovat

iva, TN.cz

K tématu Pralesy

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz