První let

Japonci chtějí konkurovat Airbusu a Boeingu, představili nové letadlo

O přízeň aerolinií se hlásí další společnost. Japonští giganti Mitsubishi, Toyota a Fuji se spojili a po letech vývoje představili nový tryskáč. Stroj Mitsubishi Regional Jet (MRJ) ve středu 11. listopadu absolvoval svůj první let. Cestující by měl svézt už za dva roky.

Stroj absolvoval ve středu dlouho očekávaný zkušební let. Ten měl proběhnout už na jaře, ale výrobce jej musel odložit až na listopad. Během hodinového letu se neobjevily žádné potíže. Firma by tak mohla stihnout dodat první stroje zákazníkům už v roce 2017, jak ostatně plánovala.

Japonské společnosti se snaží využít díry, která vznikla soupeřením amerického Boeingu a evropského Airbusu. Ti se totiž zaměřují na stroje pro minimálně 160 cestujících. Modely pro méně cestujících už nevyvíjí. Především ve Spojených státech je ovšem velká poptávka i po letadlech pro přibližně stovku pasažérů. Společnosti je využívají ke svážení cestujících z regionálních letišť do uzlů, odkud pak pokračují většími letadly.

Tuto díru již v minulosti využil brazilský Embraer, který prodal už přes 1 400 letadel o kapacitě 80 až 122 míst, a kanadská společnost Bombardier, která prodala přes 800 malých letadel. Modernizovaná verze brazilských Embraerů a nový stroj Bombardieru budou také hlavním soupeřem nového japonského letadla. Stroje v této kategorii vyrábí také ruský Suchoj a čínská společnost Comac.

Související obsah

Ale aerolinky Mitsubishi věří. Japonské společnosti se podařilo prodat už 223 letadel. Na dalších 184 mají společnosti předkupní práva. Kromě dvou největších japonských společností, Japan Airlines a All Nippon Airways, prodalo Mitsubishi nový letoun také do USA a na Barmu.

Mitsubishi nabízí dva základní modely, jeden pro 78 cestujících a druhý pro 92. Všechny objednávky zatím výrobce eviduje na větší verzi stroje. U každého modelu nabízí tři varianty s různým doletem. Standardní verze má dolet 1 530 km, verze s dlouhým doletem pak může propojit města vzdálená 3 300 km.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz