Letadlo

To je fofr! Seznamte se s letadlem, které přeletí Atlantik za hodinu!

Výrobce letadel Airbus je už evidentně znuděn obyčejnými dopravními letouny, které spíš než ladné stroje připomínají vzdušné zájezdní autobusy, a rychle kráčí vstříc budoucnosti! Přesvědčte se sami!

Airbus si totiž v červenci nechal zaregistrovat patent na letoun, kterému se přezdívá Concorde číslo 2 a který se (zatím jen na papíře) chlubí opravdu ohromujícími parametry.


Letoun designem připomíná spíš raketu nebo dopravní prostředky z komiksů a vědeckofantastických filmů a rozhodně se nepodobá bachratým obrům, které nás na dovolené vozí v současnosti.


A rozdíly nejsou zdaleka jen ve vzhledu - podle plánů konstruktérů Airbusu má nový letoun opravdu vzlétat jako raketa a pohybovat se rychlostí až 5 500 kilometrů za hodinu, což je čtyři a půl krát víc než je rychlost zvuku.


Cesta z amerického východního pobřeží do Evropy tak má trvat pouhou hodinu, což je méně, než řada lidí stráví každé ráno v MHD cestou do práce.


Jen pro srovnání - původní Concorde, který po několika nehodách z nebe úplně zmizel, zvládal přelet Atlantiku za tři hodiny, běžným dopravním letadlům to trvá hodin osm.

Související obsah


Pokud se ovšem už teď těšíte, jak cestu z Prahy do New Yorku zvládnete rychleji než přesun mezi Prahou a Českými Budějovicemi, musíme vás zklamat.


Vysněné tryskové letadlo, které je podle patentu rychlejší než leckterá vojenská stíhačka, totiž podle všeho uveze jen dvacet pasažérů. A letenky tak pochopitelně budou adekvátně drahé.


Sám Airbus v patentu píše, že počítá s tím, že služeb futuristického raketového letounu využijí především celebrity nebo vrcholoví manažeři. V úvahu ovšem připadá i vojenské využití, například pro bleskový transport speciálních jednotek na dlouhé vzdálenosti.
 


Zatím ovšem není jasné, kdy a zda vůbec někdy návrh Airbusu registrovaný u patentového úřadu spatří světlo světa a dostane se do běžného letového provozu.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz