Roztoči

Nezvaní vetřelci v domácnosti? Rady, jak s nimi zaručeně zatočit

Nezvaní vetřelci v domácnosti? Rady, jak s nimi zaručeně zatočit
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Zima se hlásí o slovo a s ním je potřeba vytáhnout ze skříní i zimní oblečení. Měsíce odpočívalo v zastrčených koutech. Ohrožují ho nevítaní vetřelci v našich domácnostech. Moli, mravenci i roztoči. Tady je několik rad, jak se jich zbavit.

Ve skříních nás nejčastěji trápí mol šatní, mol čalounový, mol péřový nebo mol kožešinový. Oblečení by se vždy mělo udržovat v čistotě, to je totiž odradí. Uložené šatstvo je dobré pravidelně vyndávat ze skříní. Mol nemá rád větrání, kartáčování a vytřepávání. Před škůdci ochrání závěsné háčky proti molům s vůní levandulí, které nejenže je hubí, ale také odpuzují. Dále také pytle na oblečení, kde se jednotlivé kusy uskladní do bezpečí. Lze použít i sprejový přípravek, který je určen výhradně k jejich likvidaci. Ten zabije dospělé jedince i jejich larvy.

Mravenci se nejčastěji objevují v kuchyni kolem kuchyňských linek, dřezů, odpadkových košů a u uskladněných potravin. Ukazují se ale i v koupelně, kde vyhledávají vodu. Nejlepší obranou je najít hnízdo a to vystříkat postřikem ve spreji. Na mravence faraony je ale často tato metoda krátká, a proto jejich likvidaci je nejlepší svěřit odborné firmě. Hubení se vždy provádí v topné sezóně, protože je v bytech stálá teplota.

Související obsah


Pro alergiky jsou velice nebezpeční bytoví roztoči. Jejich výměšky jsou silně alergizující a při jejich vdechnutí způsobují u alergiků chronické záněty dýchacích cest. Nejvíce se vyskytují v kobercích, závěsech, záclonách, sedačkách a matracích. K jejich eliminaci je dobré snížit vlhkost v bytě, pravidelně odstraňovat prach, používat bariérové povlaky, které jsou nedostupné pro roztoče a vybírat povlečení, které se může prát na 60 stupňů. Na roztoče zabírají i protiroztočové přípravky, které obsahují benzylbenzoát, který je pro člověka netoxický.


Pokud je v domě chlupatý mazlíček, je téměř jisté, že se tam objeví i blechy. Ty se do teplých objektů dostávají na svém hostiteli. Sají krev savců a kladou vajíčka do pelíšků zvířat nebo na podlahu. Na blechy platí pečlivé a časté vysávání podlah a čalouněného nábytku, pravidelné čištění pelechů, kde spí domácí zvířata a celoplošné ošetření postřikem proti blechám.

Všechny škůdce odradí pravidelné čistění, vytírání a mytí. Pokud se i přes pečlivé uklízení v domácnosti objeví, nejlepší je použít spreje, které slouží k jejich likvidaci a jsou nezávadné pro člověka. Zakoupit se dají téměř v každé drogerii. Nejdůležitější je nezapomínat na prevenci! Ta je k jejich boji nejúčinnější.

iva, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz