Blecha

Bleší invaze v Česku! Jak je vyhnat z domova? RADY A TIPY

Česko trpí invazí blech. Mají ji na svědomí dvě mírné zimy i odolnost parazitů proti hubícím prostředkům. Zamořená nejsou jen zvířata, z nich se totiž blechy stěhují do domácností. Jak se jich zbavit? Našli jsme pro vás profesionální rady i babské triky...

Blechy zaplavily Česko. Potvrzují to i veterináři, které redakce oslovila. Podle nich má blechy každé druhé zvíře, které jim přijde do ordinace. Důvodem je mírná zima - nejen ta poslední, ale i ta předchozí. Současné blechy si navíc vybudovaly toleranci k obvyklým antiparazitárním přípravkům a ty jsou často neúčinné.

Fakta o blechách


Jak tedy s blechami bojovat? Připravte se na to, že to nebude jednoduché a ani rychlé a okamžité. Na vině je životní cyklus blech. Nejprve tedy něco o blechách. Rozšířené jsou celosvětově a je jich více než 2000 druhů. V Česku jich žije ale "pouze" asi 90 druhů.

Většina druhů blech žije skoro po celý život na svém hostiteli. Tyto blechy sice nepříliš rády hostitele mění, ale jsou toho schopny. Není tedy pravda, že "na člověka nejdou". Další druhy blech prožijí většinu života mimo hostitele a chodí se jen napít jeho krve. Těmto druhům je pak úplně jedno, jestli se napijí ze psa, kočky nebo člověka.

I když je tedy fakt, že se blechám daří lépe ve zvířecím kožichu než na lidské kůži, toho, aby nás kously, se většinou neubráníme. Zvlášť pokud jsme zanedbali blechy na psovi nebo kočce. Na nich se totiž blechy živí i množí a kladou vajíčka. Ta jsou veliká asi jen půl milimetru a ze zvířecí srsti jich velká část postupně opadá na podlahu nebo do kočičích pelechů.

Proč se blechy zdají nesmrtelné?


Právě tato vajíčka jsou patrně největším problémem domácností se zvířaty. Než blecha přes vylíhnutí a larvu dospěje, trvá to až 30 dní. I když kočku nebo psa jednorázově odblešíte, jakmile dorostou nové blechy z neviditelných vajíček, které se vám povalují po podlaze nebo v kobercích, znovu obsadí zvířata.

Jako by toho nebylo málo, je tu další nepříjemná vlastnost blech. "Blechy vydrží až několik týdnů bez potravy. Tento fakt je příčinou toho, proč se mnohé domácnosti aplikací antiparazitárního přípravku blech zbaví, ale za měsíc až dva se problém objevuje nanovo," vysvětluje veterinářka Klára Egerová z brněnské Veterinární ordinace Ťapina.

Související obsah

Veterinářka popisuje zároveň nešťastné majitele, kteří si v ordinaci stěžují, že za likvidaci blech utratili tisíce a jsou stále neúspěšní. "Pokud chceme zlikvidovat veškeré blechy v domácnosti, musejí být všechna přítomná zvířata ošetřena proti blechám účinným přípravkem s dlouhodobým efektem minimálně po dobu kontinuálních tří měsíců. To je doba, za kterou se ze všech vajíček vylíhnou larvy a musejí se jít na zvíře napít. Blecha, která se napije z ošetřeného zvířete, se již nerozmnoží, larva, která se napije, již nedospěje. Problém se eliminuje, ale je to běh na dlouhou trať," doporučuje veterinární lékařka Klára Egerová. Pokud kočku nebo psa odblešíte jednou dvakrát za rok, je to k ničemu.

Blechy v domácnosti - dezinsekční firma


Jak už bylo výše řečeno, blech se v domácnosti trvale zbavíte především důsledným odblešováním zvířat. Ty, co se narodí později se infikují přípravkem ze zvířete a zemřou nebo se jeho krve nenapijí a zemřou hlady. Celé to trvá přinejmenším týdny, spíše však měsíce. Lze to nějak urychlit?

Ano, je to možné. Okamžitý efekt má zásah speciální dezinsekční firmy. Ale není to nijak laciné. Jeden zásah v bytě přijde na více než 1500 korun. Zpravidla je nutné zásah po krátkém čase ještě nejméně jednou opakovat. Pokud je výskyt blech větší, může být zásahů ještě víc.

Související obsah

Pokud firmu zavoláte a necháte byt či dům vystříkat insekticidem, zpravidla stačí nechat ho pár hodin zaschnout a přestane být pro lidi i zvířata nebezpečný. U některých postřiků se ale počítá s návratem domů až po 24 hodinách, takže je potřeba si to se zásahovou firmou ujasnit.

Na blechy svépomocí


Ne každý si může dovolit zásah dezinsekční firmy, ale proto není nutné házet v boji proti blechám flintu do žita. Jak už bylo řečeno - začněte odblešením kočky nebo psa. Máte hotovo? Pusťte se do domácnosti. Rozhodně vyperte nebo ošetřete zvířecí pelíšky. Vhodné je vyprat i všechno ložní prádlo a další věci, ve kterých by se podle vás mohly držet blechy. Častěji a důkladně také luxujte. Podle některých zkušeností se vyplatí používat i parní čistič.

Totéž doporučuje i čtenářka Šárka: "Při bleší invazi velmi důkladně vysaju vše. Soustředím se na škvíry kolem prahů, mezi prkny podlahy, na zvířecí pelechy. Po prvním vysátí postříkám podlahy přípravkem proti hmyzu a tak ob dva dny pokračuju ve vysávání. Kvůli tomu jsem si pořídila i bezsáčkový lux a vysypávám pravidelně zásobník." Vysypávání obsahu luxu je důležité, protože jinak se vám budou blechy líhnout uvnitř.

Čtenářka Šárka sice radí ošetřit vyluxované a vytřené podlahy ještě přípravkem proti lezoucímu hmyzu, ale veterinářka Egerová tuhle radu mírně opravuje - především pro majitele koček. "Jako vždy u tématu antiparazitik je na místě důrazné upozornění na toxicitu mnohých těchto léčiv pro kočky. A to včetně sprejů na ošetření prostředí! V domácnostech s kočkou je lepší prostředí ničím nevystříkávat a spolehnout se na mechanickou očistu a efekt antiparazitik na zvířatech. Jsou známy případy, kdy se kočka přiotrávila z podlahy vystříkané sprejem proti hmyzu ještě druhý den po aplikaci," varuje lékařka.

Čím odblešit zvířata?


Tady není snadné poradit. Už proto, že nelze uvádět konkrétní značky jednotlivých přípravků. Obecně lze ale říci, že veterináři už delší dobu varují před dlouholetými zavedenými značkami antiparazitárních přípravků. Právě vůči nim si totiž blechy vybudovaly toleranci. Čerstvou zkušenost má i autor tohoto textu. Obvyklý spot-on, tedy kapky, které se kapou zvířeti za krk, už vůbec nezabraly a blechy na kočce vydržely i po týdnu či dvou. Živé a čilé.

Související obsah

Vůbec nejlepší bude, pokud se o vhodné metodě pobavíte s veterinářem. Pokud nezabírá přípravek, který jste až dosud úspěšně používali, vyměňte ho za jiný. Zkuste třeba obojek proti blechám nebo novinku mezi přípravky - tablety proti blechám.

Vyplatí se nešetřit, protože cena v tomto případě bývá přímo úměrná kvalitě. Pamatujte si, že sice neexistuje nejlepší hubicí přípravek, ale zato existuje spousta těch špatných. A respektujte pokyny výrobce v letáku, zejména pokud jde o dobu účinnosti přípravku. Pak hned nasaďte další dávku, tabletku či nový obojek.

Mnoho babských rad v boji proti blechám neexistuje. Všechny zdroje zmiňují vlastně jen jednu jedinou: "Má-li domácí pes blechy, rozložíme mu do boudy listy ořešáku."

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz