Sýrie

Polský ministr přišel s novým řešením uprchlické krize v Evropě

Polský ministr přišel s novým řešením uprchlické krize v Evropě
Zdroj: Profimedia

Stovky tisíc Syřanů, které přicházejí do Evropy, by mohly vytvořit armádu pro osvobození vlasti. Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski jim tím chce navíc dát najevo, že to za ně neudělá nikdo jiný.

"Uprchlickou krizi je třeba řešit tam, kde k ní došlo. Tedy v jejich vlasti - Sýrii. Vojenskou cestou a bez přímé účasti Evropy," uvedl Waszczykowski v rozhovoru pro polskou televizi TVP.

Neumí si představit, že by Polsko vyslalo bojovat vlastní vojáky, zatímco "tisíce uprchlíků budou popíjet kávu a sledovat, jak bojujeme za jejich bezpečnost".

Polský ministr také připomněl, že v historii už byly podobné návrhy realizovány. "I z Poláků kdysi v daleké cizině vytvářeli jednotky, které potom bojovaly za svobodu svojí vlasti," upozornil Waszczykowski.

Související obsah

Podle ministra nikdo nebude chtít, aby za osvobození Sýrie bojovaly ženy a děti, jen mladí muži, kteří do Evropy proudí. "Statisíce Syřanů po přeplutí k řeckým břehům a opuštění člunů nežádají jídlo, pití či oblečení, ale ptají se, kde si mohou dobít mobil. S naší pomocí by mohli osvobodit svoji vlast," navrhuje.

Witold Waszczykowski je ministrem zahraničí v nové polské vládě teprve od pondělního poledne.

epa
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz