Miloš Zeman

Zeman nám listopad neukradne! Studenti oslaví svátek dnes

Zeman nám listopad neukradne! Studenti oslaví svátek dnes
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Kontroverzní vystoupení Miloše Zemana na pražském Albertově 17. listopadu a fakt, že na akci nevpustili pořadatelé studenty, vyvolal mohutnou odezvu. Studenti dnes pořádají "skutečné uctění památky" na Albertově. Mají i podporu univerzit.

Studenti a další lidé se svolávají na sociálních sítích. Na Facebooku vytvořili událost, které se prozatím slibují zúčastnit tisíce lidí. Půjde o pietní akci, která se uskuteční v 15 hodin u pamětní desky listopadových událostí na Albertově.

Organizátoři se netají tím, že jde o reakci na vyloučení studentů z oslavy výročí listopadových událostí i dne studentstva. Namísto nich dostali prostor prezidentovi prověření příznivci či extrémisté z Bloku proti Islámu.

Aby toho nebylo málo, rozruch vzbudil i prezidentům kontroverzní projev, který se zastával protináboženských a xenofobních postojů části veřejnosti. Tvrdě a veřejně za to prezidenta vyplísnil i ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Více čtěte zde: Dienstbier: Zeman podporuje fašizaci a překročil veškeré meze

"Mezinárodní den studentstva je každoroční připomínkou událostí roku 1939, kdy nejen česká, ale i světová studentská obec byla zděšena násilným potlačením poklidné studentské demonstrace, následované masovým zatýkáním, internací stovek studentů v koncentračních táborech a zavřením vysokých škol. Toto memento o 50 let později dalo podnět dalším událostem, jež vedly k sametové revoluci," předesílají v pozvánce na shromáždění organizátoři.

"Dnes, o dalších 26 let později, byla shromážděným na pražském Albertově svoboda upřena, když jim bylo zabráněno vyjádřit úctu hodnotám a odvaze minulých generací studentů u památníku zmíněných událostí. Tuto skutečnost shledáváme politováníhodnou a neospravedlnitelnou. Proto, jakožto studenti a občané, bychom rádi svolali k albertovskému pomníku pietní akci, kterou chceme dát prostor k náležitému uctění tohoto státního i světového svátku," vzkazují organizátoři, kteří mají širokou podporu zejména na akademické půdě.

Jak upozorňují, nad akcí převzali záštitu doc. Mikuláš Bek, rektor Masarykovy univerzity, prof. Libor Grubhoffer, rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, prof. Petr Konvalinka, rektor ČVUT, prof. Jaroslav Miller, rektor Univerzity Palackého v Olomouci a prof. Jan Lata, rektor Ostravské univerzity v Ostravě. Akce se také koná s plnou podporou rektora Univerzita Karlova v Praze prof. Tomáše Zimy.

Tzv. "skutečné uctění památky" se koná v neděli 22. 11. od 15 hodin u pamětní desky listopadových událostí na Albertově.

Podívejte se na projev Miloše Zemana na pražském Albertově: 

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz