Novela

VELKÝ PŘEHLED: Prezident podepsal nové důležité zákony!

VELKÝ PŘEHLED: Prezident podepsal nové důležité zákony!
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman podepsal najednou hned sedm novelizovaných zákonů, které před dvěma týdny projednával Senát. Týkají se daní, fungování pošty nebo hasičů a pobytu cizinců na našem území.

Nejvíc lidí nejspíš naštve novela zákona o spotřebních daních, která počítá se zdražením veškerých tabákových výrobků. A to ne jen jednou, ale dokonce několikrát.


Čerstvě podepsaný zákon totiž posvěcuje zdražení cigaret na začátku roku 2016 a pak znovu v lednu 2017 a 2018. První zdražení za necelé dva měsíce by mělo zvednout cenu krabičky cigaret o tři až čtyři koruny. Výše dalších zdanění v následujících letech zatím jasná není.


Další normou, kterou Miloš Zeman podepsal, je novela předpisů pro žadatele o azyl a cizince žijící na území ČR. Nově tak bude například možné vyhostit cizince, který na našem území opakovaně páchá zločiny nebo odmítnout azylanta, který nějaký závažný trestný čin spáchal ve své domovině.


Velké změny čekají vydávání osobních dokladů, vesměs jde ale o novinky, které nám usnadní život. Novela, kterou Zeman posvětil a která začne platit už od ledna, totiž například umožňuje žádat o cestovní pas nebo občanský průkaz ve kterékoli pověřené obci, nyní to jde jen v místě trvallého bydliště.Méně pobíhání po úřadech čeká seniory - nově totiž lidé nad 70 let věku dostanou občanský průkaz platný 35 let, tedy v podstatě až do smrti.


Prezident také podepsal zákony měnící fungování České pošty, Hasičského záchranného sboru nebo národního parku České ŠVÝCARSKO.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz