ÚOOZ

Policie dopadla gang převaděčů uprchlíků, veleli mu Češi!

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) ve spolupráci s policisty několika dalších evropských zemí rozbil dobře organizovaný gang pašeráků lidí, který operoval mimo jiné v Německu nebo Velké Británii.

Elitní čeští detektivové aktivitu gangu převaděčů začali monitorovat už loni v říjnu. Záhy se ukázalo, že rozsáhlou pašeráckou síť řídí dva čeští občané.


Protože gang operoval kromě Česka i v Německu, Belgii a Velké Británii, vyšetřování se brzy rozrostlo tak, aby zahrnulo i tyto zmíněné země.
 


"Podezřelí nejméně od září 2013 měli organizovat převoz nelegálních migrantů především z Albánie, Sýrie, Makedonie a Kosova. Cílem migrantů bylo Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Jako řidiče nákladních automobilů, ve kterých byli migranti převáženi, měli členové gangu angažovat sociálně slabé občany z České republiky a Slovenska," nabízí pohled do fungování převaděčské sítě mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.


Razie odstartovvala dnes ráno, kdy detektivové podporovaní zásahovými komandy zamířili na vytipovaná místa v Praze a v Ústeckém kraji. 


"Detektivové zadrželi na základě evropského zatýkacího rozkazu celkem tři muže a jednu ženu ve věku od 43 do 53 let, české státní příslušnosti, kteří měli být v postavení hlavních organizátorů nelegální migrace," doplnil Hanták.


Policisté také provedli tři domovní prohlídky a jednu prohlídku jiných prostor a objevili statisíce korun v hotovosti a odnesli si spoustu počítačů. Dalších asi 20 lidí vyšetřovatelé vyslechli.


Související obsah


"Do současné doby bylo členy společného vyšetřovacího týmu zdokumentováno celkem 19 převozů nelegálních migrantů, bylo identifikováno 18 řidičů, fakticky bylo převezeno více než 100 nelegálních migrantů a výnos z trestné činnosti za uskutečněné převozy je odhadován na asi půl milionu eur," přidává detaily Hanták.


Ani jeden ze čtyř zadržených organizátorů ale nebude souzen v Čechách. Potrestat je mají belgické soudy, které ovšem musejí počkat na rozhodnutí o vydání od české justice. Pašerákům lidí hrozí v Belgii až dvacetileté tresty.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz