Poplach na ministerstvu obrany: Jejich frekvenci sledovali rybáři

Poplach na ministerstvu obrany: Jejich frekvenci sledovali rybáři
Zdroj: TN.cz

Během kontroly rybářských radiových zařízení zjistila Česka obchodní inspekce (ČOI), že rybářské příslušenství funguje na frekvenci určené ministerstvu obrany. Za používání nehomologovaného přístroje hrozí prodejcům i rybářům milionová pokuta.

Podle vyjádření ČOI mohou výrobky, které pracují mimo vyhrazené pásmo, způsobit rušení v pásmu jiného uživatele a ovlivnit tak jeho provoz. V případě narušení frekvence ministerstva obrany tak nehrozí přímé vměšování rybářů do fungování ministerstva, hrozí pouze rušení frekvence.

Jan Štěpánek, ředitel inspektorátu ČOI pro Středočeský kraj a Hl.m.Prahu v tiskové zprávě uvedl: "Spotřebitelé by se při nákupu rádiem řízených výrobků měli zajímat také o vysílací frekvenci, neboť za nabídku a prodej RC zařízení, fungujícího mimo vyhrazenou frekvenci, hrozí sankce od Českého telekomunikačního úřadu nejen podnikateli, ale za provozování takového zařízení také uživateli, a to až do výše 1 000 000 Kč. To platí nejen pro rybářské potřeby, ale i pro RC modely hraček, zvonky, budíky a další rádiem řízené výrobky.“

Nejednalo se pouze o technické vady, ale byly zjištěny také chyby v průvodní dokumentaci a ve značení výrobků, včetně označení CE. Při kontrole vysílacích frekvencí zjistili inspektoři, že jeden z přístrojů funguje na frekvenci, která je vyhrazena ministerstvu obrany.

 

Související obsah

Podle údajů zveřejněných na webu ČOI bylo prověřeno 116 typů výrobku u 45 subjektů, přičemž nedostatky v průvodní dokumentaci se objevily u 11 z nich, u 22 se objevila chyba ve značení CE a u 16 kontrolovaných byly zjištěny jiné nedostatky. Nevyhovující frekvence byla zjištěna pouze u 1 výrobku.

KLM, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz