Zubr

Česko bude mít nové stádo zubrů. Podívejte, kde je vypustí do lesa

Česko bude mít nové stádo zubrů. Podívejte, kde je vypustí do lesa
Zdroj: TV Nova

Do Česka se vrací zubři, kteří byli ve středověku vyhubeni. Sedmičlenou skupinu přivezou chovatelé z Polska do Milovic. Zaměří na jejich rozmnožování a postupné navrácení do volné přírody.

Od roku 2007 pracuje společnost Česká krajina na projektu návrat zubrů do České republiky. Po osmi letech se podařilo tento projekt dotáhnout do zdárného konce. V pondělí 30. listopadu přijede stádo zubrů do bývalého vojenského výcvikového prostoru Milovice.


Ze tří polských rezervací Pszczyna, Niepolomice a Kiermusy do Česka dorazí sedm samic. První týdny budou pobývat v dvouhektarové aklimatizační ohradě a poté budou vypuštěni na hlavní pastvinu v lokalitě Traviny, která má 120 hektarů. Na samce si ale ještě musí počkat. Původně měl s touto skupinou také přijet, ale neprošel přísnými veterinárními testy, a tak se ke stádu připojí se zpožděním jiný samec.


K tomu, aby zubři měli přirozené podmínky na pastvě, přispěje i stádo divokých koní. Ti budou v brzké době přivezeni z anglického Exmooru. Díky tomu, že tyto druhy zvířat budou žít společně, nedojde k tomu, aby v lokalitě začaly převládat některé rostliny na úkor jiných. Zubři se živí náletovými dřevinami a bylinami, zatímco koně si pochutnávají na travinách.


Zubři se na našem území vyskytovali poměrně hojně, ale ve středověku byli vyhubeni. Od té doby probíhaly pouze marné pokusy o jejich navrácení. Polští chovatelé se ale nabídli a sestavili pro Česko chovnou skupinu tak, aby sem přišly nepříbuzné kusy a bylo možné se zaměřit na jejich rozmnožování a postupné navrácení do volné přírody. Aktuálně je nejstarší samici sedm let a nejmladší dva roky.

Podívejte se na reportáž Víkendu o návratu zubrů do Česka:

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Konečně! Vědci vyřešili odvěkou záhadu. Proč se kočky bojí okurek?

Na tomto snímku je 550 ovcí. Dokážete je najít?

iva, TN.cz

K tématu Zubr

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz