Švédsko

Čtrnáct tisíc uprchlíků zmizelo! Měli je deportovat pryč ze země

Více než 14 tisíc imigrantů, které Švédsko mělo v plánu deportovat do jiných bezpečných zemí, zmizelo z povrchu zemského. Jak navíc uvádí policejní složky, běžence není možné dohledat, protože země má plné ruce práce s novým přílivem uprchlíků na hranicích.

Švédský úřad pro migraci na konci října rozhodl, že 21 748 uprchlíků bude deportováno ze země. Mělo jít o největší přesun běženců v historii, nicméně imigranti měli jiné plány. Více než 14 tisíc lidí se tak záhadně "ztratilo".

"Jednoduše nevíme, kde jsou," cituje švédský deník Local šéfa pohraniční policie. Mohou být prakticky kdekoli. Policie věří, že většina se skrývá někde ve Švédsku. Část z nich se pak zřejmě pokusí dostat do dalších zemí na základě vlastního výběru.

Související obsah

Švédská vláda je sice odhodlaná uprchlíky najít, schází ale policisté, kteří by po migrantech pátrali. Ti jsou potřební spíše na hranicích, kde mají plné ruce práce s přílivem nových uprchlíků. "Je to velký úkol a jeho splnění zcela závisí na tom, kolik má policie k dispozici zdrojů,“ uvedl šéf pohraniční hlídky.

Není to poprvé, co se ve Švédsku uprchlíkům podařilo takhle "zmizet". Při nařízení deportace v loňském roce odešlo dobrovolně 41 procent neúspěšných žadatelů o azyl. Několik jich bylo násilím deportováno, zbytek ale odešel do ilegality a úřadům tak zmizel z očí.

Běženci, kteří mají být deportováni, spadají do kategorie takzvaných ekonomických migrantů. Úřady tedy rozhodly o tom, že neprchají kvůli potenciálnímu nebezpečí, ale že pouze chtějí získat lepší podmínky pro život. Nejsou tak vhodnými adepty na to, aby azyl v zemi získali.

Uprchlíci se deportují podle takzvaného dublinského systému, který jim umožňuje požádat o azyl v první bezpečné zemi schengenského prostoru, do které vstoupí. V praxi by se tak dostali například do Itálie nebo Maďarska.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz