Zajímavosti

VELKÝ TEST MAJONÉZ: Která se hodí do salátu a kterou nebrat?

Majonéza je velmi oblíbenou ingrediencí do spousty pokrmů. Jedním z nich je i tradiční bramborový salát, který během blížících se Vánoc dělá skoro každý. Na trhu je k dispozici velké množství těchto omáček, jakou si tedy v supermarketu vybrat?

Základem majonézy je olej a syrové žloutky. Právě ty jsou mezi lidmi strašákem, a proto se k výrobě domácí majonézy uchyluje jen málokdo. Výrobci to moc dobře vědí, a tak náš trh tímto artiklem velmi dobře zásobují. V našem testu se nám tak sešlo rovnou 19 vzorků majonéz, které jsme poskytli k otestování našemu odborníkovi Petru Stupkovi.

Kulinář Petr Stupka se s elánem vrhl do testování. Obsah předpřipravených misek očichával, kontroloval konzistenci majonéz a samozřejmě také ochutnával. Hned v prvním kole ochutnávání vyřadil Petr Stupka tři vzorky, které měly zvláštní pachuť, nejspíše z nekvalitního oleje. "Trošku to může připomínat rybinu," popisuje chuť Stupka a nedoporučuje poslední tři vzorky ke koupi. Konkrétně se jedná o Delikatesní majonézu z Penny (19. místo), Majolku Exclusive značky Boneco (18. místo) a Majonézu Clever (17. místo).

Související obsah

Další skupinou v hodnocení majonéz jsou ty, které neobstály komplexně, ale částečně chuťové požadavky splňují. Mezi ně patří například majonéza Tesco value, která je poněkud slaná (16. místo). Dále do této skupiny patří čtyři tužší majonézy, které podle Stupky v puse trochu připomínají lepidlo. Jedná se o majonézu od společnosti Spak (15. místo), která je opět trochu slaná, dále dosti tuhou majonézu Tesco (14. místo), majonézu K-Classic (13. místo) a majonézu Korrekt, která je z této skupiny nejlepší, ale její chuť stále není přirozená (12. místo).

Dalších šest majonéz v konečném pořadí mají už takové parametry, jaké mají mít. Některé jsou hustší, ale chuťově je jejich vyváženost už dobrá. Jedná se o vzorek č. 10, tedy majonézu Tesco bez přidaných zahušťovadel a stabilizátorů (11. místo), dále vzorek č. 13 (majonéza Otma – 10. místo), majonézu Spak (9. místo) a majonézu od značky Varmuza (8. místo). Majonézu od společnosti Vita Star (7. místo) a Majolku Boneco (6. místo) by Petr Stupka nenazýval majonézou, ale spíše majonézovým krémem, protože jsou řidší a vyšlehanější. "Chuťově jsou zajímavé, ale není to ta silná hustá majonéza, kterou bychom očekávali," vysvětluje.

Související obsah

Do finále se tentokrát dostalo pět produktů, které si podle Stupky zaslouží pozornost. "Všechny jsou chuťově velice dobré, razantní a dají se použít k jakémukoliv pokrmu," chválí majonézy kulinář. Nejřidší, ale chuťově velmi dobrá, majonéza Hellmanns se umístila na 5. místě. O jednu pozici lépe si vedla majonéza Mikado, bronzové místo patří majonéze Albert quality a stříbro bere Vitana. Vítězem testu je Hellmanns, tentokrát varianta s přízviskem Delikátní. "Tahle majonéza si bude s bramborovým salátem velmi dobře rozumět," shrnuje své hodnocení Stupka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz