Test

VELKÝ TEST PLÁTKOVÝCH SÝRŮ: Který eidam je nejlepší?

V našem dalším testu jsme se rozhodli otestovat oblíbené plátkové sýry eidam. Kulináři Petru Stupkovi jsme nakoupili a následně na anonymní talířky naservírovali dvanáct různých 30 % eidamů nakoupených v českých supermarketech. Jak sýry v testu obstály?

Plátkové sýry jsme našemu odborníkovi servírovali v pokojové teplotě. To proto, aby chlad nepřebil chuť sýrů, kterou kulinář testuje.

Nejprve k sýrům Petr Stupka přivoněl. "Už po přivonění jsem byl velmi mile překvapen, protože dříve eidamy neměly žádnou zvláštní chuť ani vůni," vysvětluje rozdíl oproti minulosti jihočeský kulinář.

Petr Stupka se nám přiznal, že sýry má obecně velmi rád a že jeho oblíbenou snídaní je chleba s máslem a právě plátkem eidamu. Nejen proto testoval sýry velmi důkladně a k jednotlivým vzorkům se i několikrát vracel.

Z dvanácti vzorků v testu obstálo dle Stupky jedenáct. Vzorek číslo 5, tedy Eidam od společnosti Milko, se zdál našemu odborníkovi příliš suchý, drobivý a bez pružnosti, a proto skončil poslední. Ostatní sýry jsou již podle Stupky zajímavé, ale na některých z nich je poznat, že jsou průmyslově vyráběné. To se týká Eidamu Albert Quality (11. místo), Eidamu B-Unipack (10. místo) a Jihočeského eidamu od Madety (9. místo).

Sýry od čtyř výrobců obsadily střed tabulky, podle Stupky se tedy jedná o "semifinálovou skupinu". "Všechny čtyři splňují představy o sýru, jsou pružné, voňavé a rozhodovalo právě, jestli víc voní a mají intenzivnější sýrovou chuť nebo ne," vysvětluje Stupka pořadí ve středu žebříčku. Osmé místo obsadil vzorek číslo osm, tedy Šumavský eidam, před ním se těsně umístil Eidam od společnosti Laktos, Zlatý sýr Eidam a Eidam od firmy Agricol Polička.

Čtvrtou příčku v našem testu obsadil eidam se značkou Korrekt. Bronz bere vzorek číslo 10, tedy Eidam Bio Amálka, který byl zpočátku podle Stupky dokonce na první pozici, ale jeho chuť není tak intenzivní, a tak nakonec skončil třetí. Na druhém místě se usadil sýr Tesco value a vítězství nakonec bere eidam se značkou Bluedino. Při pohledu do tabulky se tedy opět potvrdilo, že nejdražší produkt neznamená vždy největší kvalitu.

Takové pořadí stanovil náš zkušený expert Petr Stupka. Pokud si chcete udělat vlastní test sýrů, Stupka radí sýr pokojové teploty nejdříve očichat a teprve poté vložit do úst a nechat ho v puse pomalu zahřát. "Pak vám teprve sýr prozradí, jaký doopravdy je," doporučuje. Tak dobrou chuť!

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz