Domácí

Bezlepková dieta: Pro celiaky nutnost, pro ostatní zpestření

Na pražském Toulcově dvoře se poslední listopadovou neděli uskutečnil předvánoční bezlepkový trh. Ten je výjimečnou příležitostí pro všechny celiaky, jak si na jednom místě vyzkoušet nebo zakoupit bezlepkové potraviny, které ke svému životu nezbytně potřebují.

Zájem o bezlepkové potraviny roste, v poslední době je vyhledávají i lidé, kteří sami celiakií netrpí, jen chtějí omezit přísun lepku do svého těla. A zájem o tento sortiment se projevuje i na návštěvnosti bezlepkového trhu na Toulcově dvoře. Lidé se dokonce začali v místě konání scházet již více než hodinu před otevřením.

Krátce po otevření trhu se vnitřní prostory rychle zaplňují lidmi. Návštěvníci si nabízené produkty prohlížejí, ochutnávají nebo samozřejmě i nakupují. "Každoročně dorazí okolo 700 lidí, letos předpokládáme, že to bude ještě více," říká Ivana Lášková ze Společnosti pro bezlepkovou dietu. Nakonec dorazilo na 1000 návštěvníků. "Vhodné to je hlavně pro nové celiaky, kteří si tak mohou vyzkoušet a ochutnat, co jim chutná a nemusí to pak dělat cestou pokus-omyl, když je cena výrobků v obchodech tak vysoká," vysvětluje hlavní výhodu trhu Ivana Lášková.

Bezlepkový sortiment již dnes není doménou jen menších výrobců, ale i těch opravdu velkých jako je například známá potravinářská firma Hamé. Ta má ve svém portfoliu hned několik stovek bezlepkových potravin. "Snažíme se dělat co nejkvalitnější produkty a dávat tam skutečně jen ty suroviny, které tam patří," vysvětluje filozofii firmy PR manažer Hamé Petr Kopáček.

Výhodou je, že všechny bezlepkové potraviny této značky najdete k prodeji na internetovém e-shopu i v běžné prodejní síti a není proto nutné navštěvovat specializované obchody, kterých zejména na malých městech stále není dostatek. "Na naše bezlepkové produkty dáváme speciální bezlepkové logo, přeškrtnutý klas, aby byly snadno rozpoznatelné," dodává Kopáček.

Související obsah

Z každoročního bezlepkového trhu těží nejen firmy, které se akce účastní, ale i návštěvníci, kteří si šíři nabízeného sortimentu nemohou vynachválit. "Určitě jsme spokojeni, jsou tady lepší ceny i mnoho zajímavých informací," pochvaluje si jedna z návštěvnic. A že se nejedná jen o prázdná slova, dokládají i naplněné tašky, s kterými návštěvníci z Toulcova dvora odcházejí ke svým domovům.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz