Miloslav Ransdorf

Ransdorf (†62): Chytrý kamarád Klause a Zemana i velký průšvihář

Česko šokovala náhlá smrt komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa. Připomeňte si jeho pestrý život.

Vzdělaný člověk, který uměl mnoho světových jazyků. Tak charakterizují Ransdorfa jeho přátelé a známí. Jedním dechem ale dodávají, že to byl člověk nepraktický, kterému se nevyhýbaly ani velké skandály.

Ransdorf byl absolvent Univerzity Karlovy. V letech 1984 až 1992 pracoval v Prognostickém ústavu. Tam spolupracoval například s Václavem Klausem nebo Milošem Zemanem.
 

Na konci minulého roku se stal terčem médií, když se jeho jméno objevilo ve spojitosti s podvodem s falešnými doklady v švýcarské bance.

Zdaleka se ale nejedná o jediný případ, kdy je jeho jméno spojováno se skandálem mimo politické dění. Připomeňme si ty nejvýznamnější události během jeho desetiletého působení v europarlamentu.

1) Spánek při zasedání

Jedním z prvních případů, kdy Miloslav Ransdorf pronikl do médií v ne zcela politickém kontextu, se odehrál v roce 2007. Na internetu se tehdy objevilo video, na kterém byl Ransdorf zachycen, jak spí na jednání parlamentu. Mezinárodní ostudu tak způsobil nejen sobě, ale celé České republice.


2) Dopravní nehody

Další z mediálních výstupů, ve kterých se objevuje Ransdorfovo jméno, se týká dopravních nehod. První z nich se udála v červnu 2007 v pražských Dejvicích, kdy Ransdorf srazil čtyřiačtyřicetiletou ženu na přechodu. Ta z nehody vyvázla s lehčím zraněním.


Následující rok politikovo jméno opět figurovalo při dopravní nehodě. Tentokrát v pražské Karlovarské ulici přehlédl osmnáctiletou dívku na přechodu a když si ji všiml, nedokázal již auto ubrzdit. Žena utrpěla zranění hlavy, které naštěstí neohrožovalo její život.


Do třetice Ransdorf havaroval v roce 2010, kdy komunistický politik přehlédl projíždějící vůz se kterým se srazil. Nehoda se tentokrát obešla bez zranění a trpěly pouze plechy aut.

Související obsah


3) Dluhy a exekuce


Začátkem roku 2012 začala rozsáhlá kauza týkající se jeho zadlužení. Celková dlužní částka se vyšplhala na 17 milionů korun. Randsdorfovi hrozila exekuce jeho bytu a vily v Praze.

Ransdorf si tehdy půjčil od svého přítele Vratislava Šlajera něco kolem sedmi set tisíc, které ale nesplatil v termínu a začal se Šlajerovi vyhýbat. Ten postoupil věc soudu a pověřil své právníky, aby s Ransdorfem jednali jako s jakýmkoliv dlužníkem včetně vymáhání penále. Díky tomu se první část dluhu vyšplhala na 7 milionů korun. Další část dluhu tvořila částka 3 milionů, kterou dlužil zkrachovalé kampeličce Unibon. Poslední část ze 17 milionů tvořil dluh u Miroslava Brana.

Pro neustálý tlak ze stran exekutorů a médií se nechal komunistický europoslanec několikrát slyšet, že svůj dluh splatí, to se mu ale příliš nedařilo. Nakonec svůj dluh splatil a zachránil tak svůj majetek i svůj plat. S vyrovnáním dluhu mu pomohla další nemalá půjčka a také jeho podřízená Helena Suchá, která od něj odkoupila jeho byt v pražských Záběhlicích.

4) Zneužívání poslaneckých náhrad


V roce 2013 byl v Bruselu Ransdorf nařčen nizozemským reportérem televize Green Stilj TV ze zneužívání poslaneckých náhrad. Reportér Tom Staal zastavil politika s otázkou, proč údajně bezprostředně po příjezdu a po zapsání zase odchází. Měl si tak přijít na 304 eur. Ransdorf ale obvinění popřel a novináře hrubě odstrčil.

Ransdorf obvinění vyvracel tím, že strávil den cestou na konferenci o perspektivách levice a poté pracoval v kanceláři. Až večer měl prý možnost zapsat se na prezenční listinu a když poté odcházel, vrhli se na něj novináři. Napadení novináře vysvětlil tím, že považoval novináře za teroristu, mikrofon prý podle něj může mít každý.

5) Obchod s padělky obrazů

Miloslav Ransdorf se stal také obětí podvodu. Jeho bývalý spolužák mu nabídl výhodnou koupi 400 děl významných malířů. Cena byla velmi lákavá. Ransdorf svému známému dal zhruba 100 tisíc na vypracování znaleckých posudků.

Brzy se ale ukázalo, že obrazy byly jen obyčejný padělek. Se 100 tisíci, které dal na posudky, se Ransdorf mohl akorát rozloučit. A stejně tak i s dalšími stovkami tisíc, které svému kamarádovi půjčil.
 


6) Nezvaný bruselský host

Smůla se Ransdorfovi doslova lepila na paty i v Bruselu. Do jeho bytu se mu totiž opakovaně stěhoval místní bezdomovec. Vůbec mu nevadilo, že jej tam Ransdorf několikrát přistihl. U europoslance se mu tak líbilo, že se tam několikrát vrátil.

Související obsah

Do Ransdorfova bytu natahal nepořádek, způsobil požár rychlovarné konvice a při hašení spálil ručníky. "Ten člověk je normální dobytek!" nebral si komunistický europoslanec servítky.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz