Banány

Zmizí banány ze světa? Hubí je zmutovaná houba!

Zmizí banány ze světa? Hubí je zmutovaná houba!
Zdroj: Thinkstockphotos

Zmutovaný kmen houby se rozšiřuje po světě a ohrožuje nejrozřířenější druh banánů. Hrozí jejich vyhubení.

Zmutovaný kmen houby z Panamy ohrožuje existenci oblíbeného druhu banánů. Odrůda Cavendish je dnes v podstatě jedinou odrůdou vyváženou na vyspělé trhy a tvoří zhruba polovinu světové produkce všech banánů.

Existují sice i chuťově zajímavější odrůdy než tato, ale Cavendish se nejvíce hodí pro export pro svou odolnost. Jeho plody dozrávají většinou současně, a tak nehrozí takové nebezpečí, že do cíle dorazí shnilé plody.

Podle serveru tvnoviny.sk vědci varují, že houba se nedávno rozšířila do dalších oblastí Asie, Afriky, Středního východu a Austrálie a dostane se i do Latinské Ameriky, odkud se vyváží drtivá většina banánů. A podle nich neexistuje žádný způsob jak onemocnění zastavit nebo potlačit a otázkou tedy není, zda se nemoc rozšíří, ale kdy.

Související obsah

Podle serveru je důvodem ohrožení banánů z velké části kultivace ovoce. Komerčně vyráběné banány jsou klony sebe sama. Společnosti jako Dole a Chiquita produkují obrovské množství banánů za nízkou cenu, aniž by se museli vypořádat s nedokonalostmi. I to je důvod, proč dnes tak snadno najdeme banány v každém supermarketu. Ale právě toto dělá banány zranitelnými vůči útokům škůdců a chorob.

avo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz